Naukowcy odkryli niezwykłą egzoplanetę - pada na niej deszcz z płynnego żelaza

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pt., 03/13/2020 - 11:29 -- koscielniakk

Egzoplaneta WASP-76b może śmiało kandydować do miana jednej z najdziwniejszych planet odkrytych przez astronomów i bez problemu pasowałaby do jakiegoś interesującego filmu science-fiction. Na tym niezwykłym kosmicznym obiekcie występuje bowiem deszcz z roztopionego żelaza.

Egozplanety, czyli planety znajdujące się poza naszym Układem Słonecznym, potrafią wprawić w zdumienie, ale WASP-76b, planeta oddalona od Ziemi o 640 lat świetlnych i położona w konstelacji Ryby, może śmiało kandydować do jednej z tych najdziwniejszych. Odkryli ją astronomowie przy pomocy teleskopu VLT (Very Large Telescope).

David Ehrenreich, profesor z genewskiego uniwersytetu, mówi:

Można powiedzieć, że poranki na tej planecie są mocno deszczowe, tyle że zamiast wody pada tam żelazo.

To niezwykłe zjawisko wynika z warunków panujących na tej gigantycznej planecie, której jedna strona jest cały czas zwrócona w kierunku pobliskiego słońca i na której panują temperatury powyżej 2400 stopni Celsjusza - wystarczająco wysokie, aby zamienić metale w parę. Z kolei druga strona planety pozostaje w wiecznym mroku z temperaturami na poziomie 1500 stopni Celsjusza.

Różnica temperatura między dwoma półkulami wywołuje też silne wiatry, które przenoszą cząsteczki wyparowanego żelaza z dziennej strony WASP-76b na jej ciemną część, gdzie żelazo się kondensuje i opada na powierzchnię w formie deszczu. Cóż, jeśli jakiemuś hollywoodzkiego reżyserowi brakuje pomysłu na planetę do swojego nowego filmu science-fiction, to może chyba śmiało pożyczyć pomysł od matki natury, która stworzyła taką niezwykłą planetę.

Jeśli interesuje was kosmos, to może warto pomyśleć o rozpoczęciu przygody z domową astronomią? Domowy teleskop to niezbyt duży koszt, a pogoda za oknem będzie coraz bardziej sprzyjać amatorskiej obserwacji wszechświata:

Autor: 
Tomasz Mileszko
Źródło: 

Komputer Świat

Dział: 

Reklama