Naukowcy odkryli tajemniczy, powtarzający się sygnał radiowy z pobliskiej galaktyki

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 01/08/2020 - 21:54 -- koscielniakk

Astronomowie głowią się nad kolejną zagadką. Tym razem dotyczy ona tajemniczego, powtarzającego się sygnału radiowego, tzw. Fast Radio Burst, którego źródło pochodzi z pobliskiej galaktyki spiralnej. W rozwiązaniu tej kosmicznej tajemnicy być może pomoże Teleskop Hubble'a.

Fast Radio Burst (FRB) to niezwykle silne, ale trwające bardzo krótko sygnały radiowe liczone w milisekundach, które w przeważającej większości wypadków są jednorazowymi wydarzeniami rejestrowanymi przez astronomów. W niezwykle rzadkich sytuacjach mamy też jednak do czynienia z powtarzającymi się sygnałami - dotychczas naukowcy zidentyfikowali ponad sto sygnałów FRB i tylko dwa z nich należą właśnie do tej drugiej kategorii.

Pierwszy z takich powtarzających się sygnałów to wykryty w 2017 roku FRB 121102, którego źródło znajduje się w galaktyce oddalonej o trzy miliardy lat świetlnych od Ziemi. Drugi sygnał to odkryty w 2019 roku FRB 180916, jednak dopiero teraz udało się zidentyfikować jego pochodzenie - to spiralna galaktyka położona relatywnie niedaleko Ziemi, bo "tylko" 500 milionów lat świetlnych od naszej planety.

O ile znamy już miejsce, skąd dochodzą do nas oba sygnały, to naukowcy wciąż nie wiedzą co dokładnie jest ich źródłem. Nie pomaga w tym fakt, iż FRB 180916 pochodzi z dziwnego rejonu galaktyki, który sam w sobie wywołuje więcej pytań niż odpowiedzi. Wiemy jedynie, że jest to obszar, gdzie dopiero formują się młode gwiazdy. Naukowcy spekulują, że może tu chodzić o niezwykle mocno namagnetyzowane gwiazdy neuronowe lub interakcję czarnej dziury z jakimś innym obiektem. Żadna z tych hipotez nie ma jednak zbyt solidnych podstaw.

Z pomocą być może przyjdzie jednak Teleskop Hubble'a, który będzie w stanie zajrzeć do galaktyki będącej źródłem sygnału FRB 180916. Niewykluczone, że dzięki niemu astronomowie będą mogli ustalić konkretne źródło radiowego przekazu i tym samym rozwiążą jego tajemnicę.

 

Autor: 
--------------
Źródło: 

Komputer Świat,

Dział: 

Reklama