Nowa sonda gotowa do lądowania na Marsie

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
ndz., 11/25/2018 - 16:08 -- koscielniakk

Amerykańska agencja NASA podała do wiadomości, że jej sonda badawcza InSight za kilka dni będzie gotowa do wejścia na orbitę i lądowania na Marsie.

 

 

 

Bezzałogowy statek kosmiczny wyląduje na powierzchni Czerwonej Planety wieczorem 26 listopada i natychmiast rozpocznie prace nad mapą jej budowy wewnętrznej.

Jak donosi BBC, inżynierowie będą mogli dokonać ostatnich korekt toru lotu sondy jeszcze dzień przed lądowaniem, ale być może nie będzie takiej potrzeby.

Najpierw InSight będzie musiała przejść przez „wyłom” w atmosferze Marsa o wymiarach 24 x 10 km. Potem, droga do Elysium, gdzie wyląduje, stanie przed nią otworem.

Naukowcy ostrzegają, że operacja przejścia przez atmosferę, opuszczanie i lądowanie to bardzo delikatna sprawa i przypominają, że 2/3 misji na Czerwoną Planetę zakończyły się niepowodzeniem.

Sonda wejdzie w atmosferę z prędkością 6 razy większą niż prędkość dźwięku, w ciągu 7 minut będzie musiała zwolnić i osiąść na powierzchni Marsa.

W 2016 roku sonda NASA z wielką prędkością uderzyła o powierzchnię Marsa w skutek czego, misja zakończyła się niepowodzeniem.

InSight to pierwsza sonda, której zadaniem będzie bardzo szczegółowe badanie wnętrza Marsa. Do wykrywania drgań skorupy Czerwonej Planety wykorzystywa

będzie brytyjskie i francuskie sejsmografy.

Zarejestrowane potencjalne drgania pomogą określić układ warstw skalnych od powierzchni skorupy planety do jej jądra.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama