Nowe badania wskazują, że Mars był kiedyś ciepłą i deszczową planetą

Reklama

śr., 08/28/2019 - 14:29 -- izabela.szkatula

Naukowcy wiele się nauczyli o Marsie w ostatnich latach, a na podstawie obserwacji ze sprzętu, który NASA wysłała na czerwoną planetę, wiemy, że kiedyś zawierała ona znacznie więcej wody niż obecnie.

Jednakże, świadomość tego, że na Marsie było kiedyś dużo wody (lub przynajmniej sporo lodu), niekoniecznie pokazuje nam, jaki panował tam klimat.

Bez wehikułu czasu nigdy nie dowiemy się, jak naprawdę wyglądała ta planeta, jednak naukowcy wysnuli dość solidne przypuszczenia.

Korzystając z danych ze spektrometru CRISM NASA i łazika Curiosity, naukowcy mają wiedzę o tym, jakie minerały są obecne w glebie marsjańskiej.

Używając różnych obszarów Ziemi jako odpowiedników, mogą obserwować okoliczności, które spowodowały podobne wzorce osadzania się minerałów na naszej planecie i zakładać, że za ich powstawanie na Marsie odpowiedzialne są również podobne warunki klimatyczne.

Na konferencji Goldschmidt w Barcelonie poświęconej nauce o geochemii, profesor Uniwersytetu Purdue, Briony Horgan ogłosił wyniki nowych badań, w których porównuje klimat współczesnej Ziemi z klimatem dawnego Marsa.

„Nasze badania nad pogodą w radykalnie różnych warunkach klimatycznych, w takich miejscach jak Góry Kaskadowe, Hawaje, Islandia i innych obszarach na Ziemi, mogą pokazać nam, w jaki sposób klimat wpływa na wzór osadzania się minerałów, które widzimy na Marsie” - powiedział Horgan.

„To prowadzi nas do przekonania, że ​​na Marsie od 3 do 4 miliardów lat temu mieliśmy powolną zmianę klimatu od ciepłego do zimnego, z okresami rozmrażania i zamrażania”.

Badania prowadzą do poznania cech różnych złóż mineralnych, takich jak krzemionka, które zdaniem naukowców wskazują na topnienie lodu. To sugeruje, że planeta miała pewne wzloty i upadki w odniesieniu do temperatury, z ciepłymi okresami charakteryzującymi się sporadycznymi deszczami, a następnie chłodniejszymi, w których wszystko było zamrożone.

Mars jest dziś lodową planetą w porównaniu z Ziemią, a to w dużej mierze wynika z faktu, że ma bardzo cienką atmosferę.

Uważa się, że miliardy lat temu na planecie panowała znacznie solidniejsza atmosfera, która pomogłaby w zatrzymywaniu ciepła.

Umiarkowany klimat z deszczem i wodą z pewnością brzmi jak sposób na życie, jakie znamy, ale prawdopodobnie będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co w tej kwestii przekaże nam łazik Mars 2020, kiedy pojawi się na czerwonej planecie początkiem 2021 roku.

Autor: 
nypost.com/Tłum. Piotr Kosakowski
Źródło: 

nypost.com

Dział: 

Reklama