Pierwsze zdjęcie czarnej dziury!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
czw., 04/11/2019 - 17:24 -- koscielniakk

Międzynarodowy zespół badawczy przedstawił niewiarygodne odkrycie naukowe z dziedziny astrofizyki: pierwsze zdjęcie czarnej dziury- osiągniecie, które wystawi na próbę filar nauki tj. teorię względności Alberta Einsteina.

Czarne dziury to wyjątkowo gęste ciała niebieskie z tak potężnymi polami grawitacyjnymi, że ani światło, ani materia nie mogą z nich uciec. Fakt ten czyni je niezwykle trudnymi do obserwacji, mimo ogromnej masy.

Historyczny rezultat programu naukowego "Event Horizon Telescope" został przedstawiony na konferencjach prasowych w : Waszyngtonie, Brukseli, Santiago, Szanghaju, Tajpej i Tokio.

"Event Horizon Telescope" rozpoczęto w 2012 roku, by za pomocą radioteleskopów z całego świata móc obserwować bezpośrednie otoczenie czarnej dziury, na przykład horyzont zdarzeń czyli granicę czasoprzestrzeni, za którą wszystko – gwiazdy, planety, gaz, pył gwiezdny oraz różne postaci promieniowania elektromagnetycznego odchodzą w niebyt.

Badanie zweryfikuje teorię względności Einsteina opublikowaną w 1916 roku, która wyjaśnia prawa grawitacji i ich związek z silami natury. Teoria Einsteina pozwala przewidzieć wielkość i kształt czarnej dziury. Jeśli okaże się, że przewidywania nie są dokładne, teoria będzie musiała zostać zrewidowana.

Celem obserwacji astrofizyków stały się dwie supermasywne czarne dziury znajdujące się w środku różnych galaktyk.

Jedna z nich, Sagittarius A*, znajduje się w centrum naszej Drogi Mlecznej, 27.000 lat świetlnych od Ziemi, a jej masa równa się 4 mln mas Słońca. Druga czarna dziura- M87, o masie równej 6,6 mld mas Słońca, znajduje się w naszym sąsiedztwie, dokładniej w konstelacji Panny i jest oddalona od Ziemi o 53 mln lat świetlnych.

Różnej wielkości czarne dziury to niegdysiejsze bardzo masywne gwiazdy, których paliwo jądrowe wyczerpało się. Fakt, że nic nie może się z nich wydostać (także światło), czyni ich obserwację bardzo trudną.

Naukowcy zamierzają zbadać znajdujące się wokół czarnych dziur dyski (akreacyjne, których temperatura jest tak wysoka, że świecą w promieniach X, od tłum., za Wikipedią) – wirujące struktury uformowane przez pył i gaz, które z ogromną prędkością krążą w pobliżu ciemności tzn. właściwej czarnej dziury (mowa o cieniu - sylwetce czarnej dziury).

Zdaniem naukowców kształt cienia, zgodnie z teorią względności Einsteina, powinien być niemal idealnym kręgiem. Jeśli okaże się, że nie jest, coś będzie nie w porządku z samą teorią.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 
video: 

Reklama