Pierwszy słoweński nanosatelita!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 04/10/2019 - 12:54 -- koscielniakk

Uniwersytet w Mariborze i firma SAB-LS podpisały porozumienie w sprawie wysłania na orbitę pierwszego słoweńskiego nanosatelity (nanosatelita to rodzaj bardzo małego sztucznego satelity; do tej kategorii należą urządzenia o wadze od 1-10 kg, od tłum., za Wikipedią).

Jak donosi agencja STA, nanosatelita TRISAT poleci w kosmos na europejskiej rakiecie VEGA wystrzelonej z Gujany Francuskiej w sierpniu bieżącego roku.

TRISAT został opracowany na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki w Mariborze, we współpracy ze słoweńską firmą Skylabs.

Zdaniem rektora Uniwersytetu -Zdravka Kačiča, wystrzelenie nanosatelity będzie ważnym krokiem w kierunku internacjonalizacji słoweńskiego przemysłu kosmicznego i uznania jego technologii.

"To bardzo dobry przykład studenckiego badania, które rozwinęło się w niezwykle ważny dla słoweńskiego przemysłu i środowiska projekt”, powiedział.

Waży tylko 4,4 kg

Nanosatelita TRISAT waży zaledwie 4,4 kilograma.

Przez prawie 2 lata będzie fotografował Ziemię wykorzystując do tego obrazowanie wielospektralne i widmo w podczerwieni.

Rakieta VEGA wyniesie w przestrzeń kosmiczną 50 satelitów, łącznie z innym słoweńskim statkiem, znacznie większym od obecnego.

Sprawa dotyczy mikrosatelity Nemo HD- dzieła słoweńskich inżynierów.

Słowenia została członkiem stowarzyszonym Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2016 roku. Obecnie stara się o stałe członkostwo.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama