Są już pierwsze zdjęcia z Marsa!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
śr., 11/28/2018 - 12:17 -- koscielniakk

Należący do NASA bezzałogowy statek kosmiczny InSight szczęśliwie wylądował na Czerwonej Planecie, by rozpocząć swoją dwuletnią misję, jako pierwsze urządzenie zaprojektowane do badania wnętrza planety.

 

 

Jak donosi Reuters, inżynierowie z laboratorium JPL w pobliżu Los Angeles podali do wiadomości, że szczęśliwe lądowanie potwierdzone zostało przez wysłane na Ziemię sygnały pochodzące od jednego z dwóch wysłanych w przestrzeń kosmiczną miniaturowych satelitów.

Wystrzelony w maju InSight wylądował na Marsie po sześciomiesięcznej podróży liczącej 548 mln kilometrów. Pierwsze zdjęcie "Czerwonej Planety", ukazujące zakurzone miejsce lądowania, statek wykonał w ciągu początkowych paru minut.

InSight wyposażony został w urządzenia dokonujące pomiaru temperatury i wykrywające drgania skorupy marsjańskiej. Do tej pory, nigdzie poza Ziemią nie przeprowadzano takich badań.

Insajt spędzi na Marsie 24 miesiące zbierając informacje, które być może pomogą rozwiązać tajemnicę powstania Czerwonej Planety, a także naszej Ziemi i innych planet wchodzących w skład Układu Słonecznego.

Naukowcy spodziewają się rejestracji co najmniej stu wstrząsów skorupy marsjańskiej, co pozwoli na zebranie informacji o głębokości, gęstości i składzie jądra oraz powierzchni Marsa.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama