Solar Orbiter : Nowa misja badawcza

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pon., 02/10/2020 - 14:21 -- koscielniakk

Statek kosmiczny, będący efektem współpracy amerykańskich i europejskich agencji kosmicznych, jest gotowy do lotu ku Słońcu ! Podczas misji będzie miał bezprecedensowy widok na dwa słoneczne bieguny, co pozwoli badaczom zrozumieć, w jaki sposób ogromna energia magnetyczna gwiazdy wpływa na Ziemię.

Solar Orbiter zostanie wystrzelony z Florydy i zanim skieruje się ku Słońcu, sam otworzy swoje anteny i panele solarne. W ramach dziesięcioletniej misji będzie mapować obszary wokół biegunów słonecznych.

Mapowanie biegunów słonecznych powinno, po raz pierwszy zresztą, umożliwić naukowcom przyjrzenie się skoncentrowanym źródłom wiatrów słonecznych, strumieniowi plazmy i cząsteczkom, które promieniują na zewnątrz i utrzymują w harmonii z wiatrem słonecznym ochronny, zewnętrzny pęcherz Układu Słonecznego.

Może podnieść temperaturę do 538 stopni

Statek wyniesie w kosmos 10 urządzeń, wśród których znajdzie się 6 teleskopów. Wszystkie umieszczone zostaną za osłoną termiczną, która może podnieść temperaturę do prawie 538 stopni.

Solar Orbiter będzie mógł dolecieć do Słońca na odległość około 42 mln km.

Wykorzystując grawitację Ziemi i Wenus, zbliży się do Słońca i zsynchronizuje z nim.

Co 25 dni, gdy doleci do najbliższego punktu, będą otwierać się na osłonie termicznej małe okienka umożliwiające pracę przyrządom. Zrobione przez nie zdjęcia będą dowodem na to, jak i czy zmienia się powierzchnia Słońca wraz z upływem czasu.

Misja podpowie NASA, jak chronić astronautów przed promieniowaniem, a badacze dowiedzą się, w jaki sposób warunki atmosferyczne panujące w kosmosie wywołują uszkodzenia satelitów i urządzeń elektronicznych na Ziemi i wokół niej.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama