Teleskop Hubble'a dostrzega imponującą „ukrytą galaktykę”

Reklama

ndz., 06/05/2022 - 00:52 -- MagdalenaL

IC 342 znana jest również jako Caldwell 5, lecz przede wszystkim jako „ukryta galaktyka”. Byłaby to jedna z najjaśniejszych, a przez to najbardziej efektownych galaktyk na niebie, gdyby nie liczne przeszkody, z jakimi się boryka. Jednak obiektyw teleskopu Hubble'a zdołał w tym miesiącu ponownie uchwycić tę galaktykę.

IC 342 to galaktyka w kształcie spirali w gwiazdozbiorze Żyrafy. Jest to jedna z najjaśniejszych galaktyk, znajdująca się w odległości „zaledwie” 11 milionów lat świetlnych od naszej Ziemi. To dość blisko jak na standardy galaktyczne. „Pojawia się ona w pobliżu równika perłowego dysku galaktycznego, który jest pełen gęstego gazu kosmicznego, ciemnego pyłu i świecących gwiazd, a wszystkie te elementy zasłaniają nam widok” – powiedziała NASA. „Dzięki temu Caldwell 5 zyskał przydomek ukrytej galaktyki”.

 

 

Teleskop Hubble'a może jednak widzieć nieco przez te szczątki dzięki promieniowaniu podczerwonemu. Światło podczerwone jest mniej rozpraszane przez pył i daje wyraźniejszy obraz galaktyki za materią międzygwiazdową. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Hubble sfotografował Caldwella 5; zrobił to w 2010 i 2017 roku.

Tym razem na „iskrzącym obrazie” centrum galaktyki wyraźnie widać „regiony, które są energetycznymi miejscami narodzin gwiazd, gdzie w ciągu kilku milionów lat mogą uformować się tysiące gwiazd” – donosi NASA. „Każda młoda, niezwykle gorąca, niebieska gwiazda emituje światło ultrafioletowe, które dodatkowo jonizuje otaczający ją wodór”.

 

IC 342 ma miliardy lat i jest stosunkowo duża – jej średnica wynosi około 50 000 lat świetlnych, czyli około połowy rozmiaru naszej galaktyki.

Autor: 
Autor: JV, HNL.be / Tłumaczenie: Hanna Bereźnicka
Dział: 

Reklama