Teoria Wielkiego Wybuchu pod znakiem zapytania

Reklama

pt., 08/16/2019 - 13:02 -- Anonim (niezweryfikowany)

Naukowcy odkryli gwiazdę, która ich zdaniem jest starsza od wszechświata. Teoria Wielkiego Wybuchu stanęła pod znakiem zapytania.

Wszechświat powstał jakieś 13,8 mld lat temu, gdy maleńki punkt w ułamku sekundy gwałtownie się rozszerzył.

Teoria Wielkiego Wybuchu obowiązywała przez niemal 100 lat, od czasu gdy belgijski fizyk George Lemaitre w 1927 roku po raz pierwszy wysunął tezę, że rozszerzanie się wszechświata można prześledzić wstecz, cofając się do punktu wyjścia (Lemaitre stworzył hipotezę Wielkiego Wybuchu nazywając ją Hipotezą Pierwotnego Atomu i przewidział istnienie promieniowania reliktowego, od tłum., za Wikipedią). Przyjęty niegdyś model, teraz został zakwestionowany, ponieważ grupa naukowców odkryła gwiazdę prawdopodobnie starszą od wszechświata.

Lipcowe spotkanie astronomów w Chorwacji nie przyniosło rozwiązania tajemnicy, bo póki co każde pytanie rodzi kolejne. Czy dojdzie do naukowej rewolucji ?

„Methuselah”, skatalogowany jako HD 140283, oddalony jest o około 200 lat świetlnych i nie przestaje zadziwiać swoich odkrywców. Analiza wykazała, że ma bardzo niski poziom żelaza w swoim składzie co oznacza, że powstał w okresie, gdy nie było go wiele w kosmosie. Na tej podstawie wiek nowo odkrytej gwiazdy ustalono na 14,5 mld lat i tym samym, jest ona około 0,7 mld lat starsza od wszechświata.

- To zagadka wielkości kosmosu: jak to możliwe, że we wszechświecie istnieją gwiazdy starsze niż on sam ?, pyta brytyjski fizyk Robert Mathews w piśmie "National".

-Zagadka, z którą przyszło się zmierzyć astronomom dotyczy wieku Wszechświata, a jej rozwiązanie może doprowadzić do naukowej rewolucji.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Express.co.uk

Dział: 

Reklama