W 2024 roku NASA wyśle pierwszą kobietę na Księżyc

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pt., 05/17/2019 - 18:12 -- koscielniakk

Po raz pierwszy w historii, w 2024 roku NASA wyśle pierwszą kobietę na Księżyc w ramach programu Artemida. W tym samym czasie planowany jest również powrót załogi misji kosmicznej podróżującej po satelicie Ziemi.

Jak potwierdza Bettina Inclán, dyrektor ds. komunikacji amerykańskiej agencji kosmicznej, wśród osób, które dotąd chodziły po Księżycu byli tylko mężczyźni pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.

Wspominając brak danych na temat kobiet-astronautek w latach 70-tych, Jim Bridenstine, dyrektor NASA, powiedział podczas internetowej konferencji, że chciałby aby jego 11-letnia córka widziała siebie jako część załogi misji, która wyleci w kosmos za 5 lat wraz z innymi naukowcami.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, ogłosił na platformie Twitter, że przeznaczy dodatkowe fundusze aby wspomóc amerykańską załogę kosmiczną.

‘’Za mojej kadencji odbudujemy wielkość NASA i wrócimy na Księżyc a później na Marsa. Aktualnie wprowadzam zmiany w budżecie, abyśmy mogli przeznaczyć dodatkowe 1,6 miliardów dolarów na powrót w przestrzeń kosmiczną.’’ – napisał Trump.

Jim Bridenstine podkreśla, że środki przeznaczone przez Trumpa na program NASA są ‘’prawdziwym wyrazem uznania’’. Jak potwierdza hiszpańska gazeta El Mundo, planowana podróż kosmiczna to dopiero początek, a kolejnym krokiem będzie stała obecność ludzi na Księżycu, przewidując, że każdego roku będzie wysyłana tam misja.

Nazwa misji, Artemida, ma upamiętniać boginię Księżyca, siostrę bliźniaczkę boga Apollo. To właśnie jego imię nosił program kosmiczny, podczas którego pierwszy człowiek stanął na Księżycu.

Autor: 
Lidia Siewak
Dział: 

Reklama