Woda na egzoplanecie!

Reklama

pt., 09/13/2019 - 15:58 -- Anonim (niezweryfikowany)

Po raz pierwszy udało się znaleźć wodę w atmosferze egzoplanety podobnej do Ziemi. K2-18b, bo o niej mowa, jest 8 razy większa od Ziemi, wokół swojej gwiazdy krąży w „strefie nadającej się do zamieszkania" tzn. ani zbyt blisko, ani zbyt daleko. Jak podaje Nature Astronomy, woda może tam istnieć w stanie ciekłym.

Zdaniem prof. Giovanny Tinetti z Univeristy College London, odkrycie jest wprost oszałamiające.

- Ta planeta idealnie nadaje się do poszukiwania śladów życia poza Układem Słonecznym. Wprawdzie nie możemy potwierdzić istnienia na jej powierzchni oceanów, ale być może, że takowe są.

Z dotychczas odkrytych 4.000 egzoplanet (planet spoza Układu Słonecznego), ta jest pierwszą, która ma skalne podłoże i atmosferę z wodą, donosi BBC.

Planeta K2-18b jest oddalona od Ziemi o 111 lat świetlnych. Żeby lepiej ją poznać, trzeba poczekać jakieś 10 lat, bo naukowcy potrzebują teleskopów potrafiących wykrywać, czy w atmosferze jest gaz produkowany przez żywe organizmy.

 

Czym jest egzoplaneta ?

Egzoplanety to planety leżące poza Układem Słonecznym. Pierwszą egzoplanetę odkryto w 1992 roku. Od tamtego czasu, wykorzystując różne techniki, odkryto ich już ponad 4 000.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

BBC

Dział: 

Reklama