Ziemia zyskała nowego `przyjaciela`

Reklama

ndz., 03/01/2020 - 22:07 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak donosi amerykański portal CNET, jedna z asteroid weszła w orbitę Ziemi i może, choć na krótko, zostać nowym kosmicznym sąsiadem naszej planety.

Niewielką asteroidę zauważyli astronomowie z projektu badawczego "Catalina Sky Survey", finansowanego przez NASA.

"Ziemia na chwilę `uwięziła` nowy obiekt- potencjalny mini-księżyc nazwany '2020 CD3'", podał do wiadomości Kacper Wierzchos.

15 lutego w nocy, zespół Wierzchosa dostrzegł niewielką asteroidę o średnicy 1,9 - 3,5 metra.

W orbitę weszła trzy lata temu

The Minor Planet Center (organizacja działająca pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej odpowiedzialna za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego, od tłum. za Wikipedią) oficjalnie potwierdziła obecność nowego obiektu w pobliżu Ziemi. Wygląda na to, że wszedł on w orbitę okołoziemską około trzech lat temu.

To druga z ogromnej ilości poznanych asteroid, o której wiadomo, że weszła w orbitę naszej planety, napisał Wierzchos, którego zdaniem to bardzo ważne odkrycie.

Poprzednia, podobna asteroida nazwana "2006 RH120", będąca również odkryciem "Cataliny", krążyła wokół Ziemi przez 18 miesięcy, na przełomie 2006 i 2007 roku.

Siedziba projektu "Catalina" mieści się w Laboratorium Księżyca i Planet na Uniwersytecie w Arizonie i tam właśnie pracuje Kacper Wierzchos.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama