COVID-19: Nie ma terapii antywirusowej na tego koronawirusa

Reklama

pon., 03/09/2020 - 18:09 -- zzz

Koronawirus COVID-19 nie jest żadnym rodzajem grypy. Daje tylko podobne do grypy objawy. We wszystkich przypadkach, które opisuje Daniele Macchini, lekarz z Humanitas Gavazzeni Clinics w Bergamo, gdzie trafiają chorzy, występuje obustronne ostre śródmiąższowe zapalenie płuc. Musimy mieć nadzieję, że nasze organizmy same pokonają wirusa, bo nie ma specjalnych terapii farmakologicznych - twierdzi Macchini w swoim wpisie na Facebooku, który został opublikowany na łamach włoskiego "Corriere della Sera".

Włoski dziennik publikuje zapiski lekarza, w których opisuje on dramatyczną walkę o życie zarażonych, bezradność lekarzy i zarzuca mediom oraz instytucjom państwowym, że do opinii publicznej nie dociera prawda o tej chorobie, a szczególnie prawda o konieczności restrykcyjnego przestrzegania unikania jakichkolwiek kontaktów. 

Rozumiem, że nie należy wywoływać paniki, ale kiedy przesłanie o niebezpieczeństwie tego, co się dzieje, nie dociera do ludzi, którzy narzekają, że nie mogą chodzić na mecze piłkarskie, to włosy mi stają na głowie - mówi Macchini i dodaje, że po epidemii dramat rozpocznie się na nowo.

Przebieg choroby zależy głównie od naszego organizmu. Możemy go wspierać tylko wtedy, gdy nie może już dłużej wytrzymać - mówi włoski lekarz. Głównie mamy nadzieję, że nasz organizm sam wyeliminuje wirusa. Spójrzmy prawdzie w oczy. Terapie antywirusowe są eksperymentalne na tym wirusie i dzień po dniu dowiadujemy się czegoś nowego o jego zachowaniu - wyjaśnia Macchini.

 

Opisując sytuację w szpitalu w Bergamo, włoski lekarz mówi, że jest to wojna, na której każdego dnia przybywa ofiar, a lekarze są często bezradni. Tablice z nazwiskami pacjentów, w różnych kolorach w zależności od oddziału, do którego należą, są teraz całe czerwone i zamiast operacji jest diagnoza, która jest zawsze taka sama: obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc. Teraz wyjaśnij mi, który wirus grypy powoduje tak szybki dramat - pyta Macchini.

 

 

Przypadki się mnożą, dochodzimy do liczby 15-20 przyjęć dziennie, wszystkie z tego samego powodu. Wyniki wymazu przychodzą teraz jeden po drugim: pozytywny, pozytywny, pozytywny - opisuje sytuację w szpitalu. Wydawane są zarządzenia awaryjne. Ekran komputera z przyczynami hospitalizacji jest zawsze taki sam: gorączka i trudności w oddychaniu, kaszel, niewydolność oddechowa. Badania, radiologia zawsze z tym samym zdaniem w opisie: obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc. Ktoś, kto już ma być zaintubowany, idzie na intensywną terapię. Dla innych jest już późno - dodaje włoski lekarz.

 

Sytuację w szpitalu Humanitas Gavazzeni opisuje jako "katastrofę o wielkiej skali", w której lekarze i pielęgniarki pracują ponad siły, walcząc o zdrowie i życie pacjentów.

 

W opinii Macchiniego nie ma alternatywy. Starsze osoby nie powinny wychodzić z domu. Najpilniejsze zakupy powinni robić im najbliżsi. Zaleca unikania wielkich skupisk ludzi, w tym supermarketów i komunikacji publicznej. Życie towarzyskie a nawet życie społeczne musi ulec zawieszeniu na czas epidemii - uważa włoski lekarz.

Czym jest obustronne śródmiąższowe zapalenie płuc?

Ostre śródmiąższowe zapalenie płuc należy do grupy chorób o nieznanej przyczynie, czyli idiopatycznych śródmiąższowych zapaleń płuc. Cechą charakterystyczną ostrego śródmiąższowego zapalenia płuc jest gwałtowne narastanie objawów i pogarszanie się funkcji płuc, podczas gdy inne śródmiąższowe zapalenia płuc są chorobami przewlekłymi.

Choroba zaczyna się ostro objawami grypopodobnymi: bólami mięśni, kaszlem, bólem gardła, ogólnym złym samopoczuciem. Dość szybko pojawia się duszność, która szybko narasta. Może wystąpić przyspieszony oddech i tętno. Zazwyczaj duszność jest bardzo nasilona i dochodzi do niewydolności oddechowej, która wymaga zastosowania wspomagania wentylacji.

Ostre śródmiąższowe zapalenie płuc jest chorobą ciężką, zagrażającą życiu. U części chorych po zachorowaniu pozostaje trwały ubytek czynności płuc lub pojawia się postępujące włóknienie płuc, ale niektórzy chorzy całkowicie zdrowieją.

Autor: 
zzz
Źródło: 

eurokurier24

Reklama