Wykryty w najnowszych badaniach nowy objaw skórny małpiej ospy jest „wyraźną oznaką” wirusa wraz ze wzrostem liczby zachorowań

Reklama

pon., 08/15/2022 - 17:58 -- MagdalenaL

Nowy przegląd zakażeń małpią ospą w Wielkiej Brytanii szczegółowo przedstawił objawy obecnej epidemii i zidentyfikował główny objaw ostatnich przypadków – pseudo-krosty. Naukowcy twierdzą, że odkrycie to jest bardzo ważne, ponieważ ta cecha jest rzadka w przypadku innych chorób, a zatem jest to „bardzo wyraźna oznaka małpiej ospy”.

Ma to związek z tym, że według najnowszych danych dwa kolejne przypadki małpiej ospy zostały zidentyfikowane w Szkocji. Dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia donoszą o 61 przypadkach małpiej ospy w Szkocji od 28 lipca, przy łącznie 2546 przypadkach w Wielkiej Brytanii, z których większość (2436) jest w Anglii.

Krosty to zmiany, z których można zdrapać wierzchnią warstwę, ale nie jest to możliwe w przypadku pseudo-krost. Wyglądają one podobnie jak „prawdziwe” krosty, ale różnica polega na tym, że są białe, twarde i nie zawierają ropy.

Cechy charakterystyczne dla tej epidemii są opisywane przez medyków jako nietypowe. Ostatnie przypadki mają tendencję do znacznie mniejszej liczby zmian skórnych, często pojawiających się tylko w jednym miejscu, a nie typową rozległą wysypkę, która była widoczna w poprzednich przypadkach – różnica może wynikać z kontaktu międzyskórnego podczas współżycia.

Inne objawy to na przykład wrzody, które pojawiają się, gdy zmiany występują w wilgotnych miejscach ciała, takich jak nos, usta lub okolice narządów płciowych. W niektórych przypadkach to właśnie one mogą być głównymi zmianami chorobowymi.

Artykuł, który został opublikowany w British Journal of Dermatology, opisuje badanie obejmujące 185 pacjentów. Stwierdzono w nim również, że wirus HIV raczej nie wpływał na ciężkość choroby. „Kluczowym aspektem zarządzania szybko rozwijającym się ogniskiem choroby jest posiadanie jak największej ilości informacji” – stwierdził dr Ignacio García Doval, koordynator badań z Hiszpańskiej Akademii Dermatologii.

„Nasze badania pokazują, że objawy obecnej epidemii są nietypowe i istnieją dowody na to, że jest to spowodowane kontaktem skóra-ze-skórą podczas kontaktu seksualnego. Przeciwnie do typowej rozległej wysypki widzianej w poprzednich przypadkach, ostatnie przypadki mają tendencję do znacznie mniejszej liczby zmian skórnych, często pojawiających się tylko w jednym miejscu”.

Dr Doval zauważył, że głównym objawem skórnym ostatnich przypadków małpiej ospy są tzw. pseudo-krosty.

Podkreśla: „Jest to szczególnie ważne dla pracowników służby zdrowia, aby zwracali uwagę na wygląd zmian skórnych. Małpia ospa jest często opisywana jako powodująca krosty i zmiany wypełnione ropą, ale w tym ognisku główny objaw skórny to w rzeczywistości pseudo-krosty – białe, twarde grudki, które wyglądają jak krosty, ale nie zawierają żadnej ropy. Ta cecha jest bardzo rzadka w przypadku innych chorób, więc jest bardzo wyraźnym objawem małpiej ospy.”

Dodaje, że żaden z pacjentów biorących udział w tych badaniach nie zmarł, ale ostrzega, że ta choroba jest ciężka i może prowadzić do bliznowacenia.

„Żaden pacjent uczestniczący w tych badaniach nie zmarł, a hospitalizacja była rzadka, jednak choroba jest bardzo nieprzyjemna i może mieć długotrwałe konsekwencje, w tym blizny w widocznych miejscach.”

 

Autor: 
Ketsuda Phoutinane /Tłumaczenie: Anna Bołtruczuk

Reklama