Eksperci obawiają się złego zdrowia psychicznego po COVID-19

Reklama

wt., 04/06/2021 - 18:24 -- MagdalenaL

Fot: Tumisu from Pixabay 
Przypominają, że najpierw lockdown, a następnie kolejne restrykcje oznaczały dla obywateli „głębokie zmiany w ich codziennych przyzwyczajeniach”. 

Eksperci ds. zdrowia publicznego nadal ostrzegają przed problemami psychicznymi, które pandemia powoduje u znaczących grup ludności. Nowe badanie, opublikowane przez instytut IS Global, ostrzega przed zbliżającą się „pandemią” zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19. 

Naukowcy Ximena Goldberg, Oriana Ramirez, Matilda van den Bosch, Liudmila Liutsko i Berta Briones twierdzą, że kryzys zdrowotny związany z koronawirusem oznacza jednocześnie „bezprecedensowy globalny kryzys, który wpłynął na zdrowie psychiczne poprzez wiele mechanizmów równocześnie” i ostrzegają przed tym nowym zagrożeniem: „wymaga to pilnych działań w zakresie interwencji, zapobiegania i gotowości”. 

Autorki badań przypominają, że najpierw lockdown, a następnie wprowadzanie kolejnych restrykcji oznaczały dla obywateli „głębokie zmiany w ich codziennych nawykach”, które wyzwoliły „lęk przed zarażeniem” i zahamowały kontakt z naturą, który charakteryzuje się „zmniejszeniem stresu i przyczynia się do zdrowych nawyków”. Ponadto inne czynniki, takie jak modyfikacja ról rodzinnych, izolacja, samotność, stygmatyzacja osób wykonujących podstawowe prace lub nawet sam COVID, który wywołuje „zespół obniżonego nastroju i zmęczenia” u około 10% osób, które pokonały chorobę, a jednocześnie gwałtownie zwiększyło się u nich ryzyko wystąpienia problemów psychicznych. 

Aby powstrzymać tę przyszłą falę problemów zdrowotnych, naukowcy proponują włączenie usług związanych ze zdrowiem psychicznym do podstawowej opieki zdrowotnej oraz domagają się poprawy obecnego systemu monitorowania pacjentów, a także rekomendują m.in. tworzenie miejskich przestrzeni przyrodniczych wysokiej jakości. 

Autor: 
Álvaro Soto, tłum: A.M.
Dział: 

Reklama