Nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na Covid-19

Reklama

pon., 07/27/2020 - 14:36 -- MagdalenaL

Otyłość i nadwaga znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na poważne choroby, lub śmierć z powodu Covid-19 – podają eksperci po dokładnym przestudiowaniu istniejących badań.

Przeprowadzona przez Public Health England analiza wykryła, że nadwyżka kilogramów wystawia ludzi na zwiększone ryzyko potrzeby hospitalizacji lub intensywnej opieki medycznej. Zagrożenie rośnie zasadniczo wraz ze wzrostem wagi. Opinia została opublikowana przed spodziewanym oświadczeniem rządu o nowych środkach mających na celu ograniczenie problemu otyłości. Dr Alison Tedson, naczelny dietetyk w Public Health England powiedziała, że obecne dowody jasno wskazują nadwagę i otyłość jako przyczyny zwiększające ryzyko zachowania na poważne choroby, śmierci z powodu Covid-19 lub innych zagrażających życiu dolegliwości. - “Strata wagi może przynieść znaczną poprawę naszego zdrowia, a także pomóc nam chronić się przed zagrożeniem ze strony Covid-19,” – mówi kobieta. – „Potrzeba podjęcia walki z otyłością jeszcze nigdy nie była tak silna.”

Wielka Brytania ma jeden z największych poziomów otyłości w Europie. Prawie dwie trzecie osób dorosłych w Anglii boryka się z nadwagą lub otyłością. Podobne liczby odnotowano w Wali, Szkocji i Północnej Irlandii.

Czy mam nadwagę?

NHS podaje, że większość osób dorosłych ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) pomiędzy 25 a 29.9 ma nadwagę. Z kolei ludzie ze wskaźnikiem w granicach 30 do 39.9 klasyfikowani są jako ludzie otyli.

Wskaźnik masy ciała jest obliczany poprzez dzielenie wagi (podanej w kilogramach) przez kwadrat z liczby odpowiadającej za wzrost (podany w metrach) danej osoby. Inne środki wykazujące nadmierny tłuszcz to rozmiar pasa – mężczyźni z obwodem wynoszącym 94 cm lub więcej, a kobiety ze wskaźnikiem 80 cm i powyżej są bardziej narażeni na problemy powstające w wyniku dużej wagi.

Wsparcie ludzi w osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi może zredukować poważne efekty Covid-19 na populację, zwłaszcza wśród wrażliwych grup, które są najbardziej dotknięte problemem otyłości – podaje raport. Prof. Susan Jebb z Uniwersytety w Oksfordzie powiedziała, że zdają sobie sprawę z faktu, że osoby starsze, ludzie z Azji Południowej, niektóre grupy etniczne i ludzie żyjący w uboższych rejonach są bardziej narażeni z powodu Covid-19. “Poza wymienionymi przykładami, analiza pokazuje, że nadmierna waga jest kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem ryzyka,” – podaje Susan Jebb.

Pojawił się też, według niepotwierdzonych źródeł, dowód świadczący o tym, że niektórzy ludzie borykali się ze swoją wagą podczas pandemii – dodaje kobieta, co umożliwiło „moment resetu” dla wszystkich, chcących przemyśleć swój styl życia. Czytamy w raporcie, że chociaż niektóre z danych sugerują, że więcej ludzi zaczęło ćwiczyć podczas spędzania czasu w domu, to dowody wykazują brak wzrostu w statystyce osób uprawiających sport na terenie kraju. Boris Johnson już wkrótce ma ogłosić nowe środki w walce z otyłością, wliczając w to zakaz reklamy niezdrowej żywności w telewizji przed godziną 21:00. Środki nie zostały jeszcze wprowadzone, ale prawdopodobnie obejmą również obostrzenia nałożone na internetowe reklamy niezdrowego jedzenia i restrykcje na sklepowe promocje.

Autor: 
Tłumaczenie - Eryk Salamon
Dział: 

Reklama