Czerwona księga IUCN

Reklama

ndz., 07/26/2020 - 16:36 -- MagdalenaL

Czerwona księga IUCN

Wprawdzie chomiki nie są zwierzętami nadającymi się na plakaty alarmujące o wymieraniu gatunków, ale są równie ważne dla ekosystemu, jak inne zwierzęta. Niestety, według najnowszych danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), teraz i one są gatunkiem zagrożonym.

Jak informuje Jutarnji list, zwierzęta te kiedyś żyły na terytorium Europy i Rosji, a teraz zniknęły z niemal wszystkich rodzimych siedlisk i jeśli obecny niekorzystny trend się utrzyma, jak ostrzega Czerwona księga gatunków zagrożonych publikowana przez IUCN, wyginą za około 30 lat.

Głównym powodem zmniejszenia się populacji chomika jest drastyczne obniżenie wskaźnika jego reprodukcji. Kiedyś każda samica rodziła rocznie 20 młodych, a teraz tylko 5-6. Przyczyny zmniejszenia się wskaźnika reprodukcji nie są znane, ale uważa się, że ważną rolę odgrywa intensyfikacja rolnictwa, globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska. Wiele gatunków zwierząt na całym świecie stoi w obliczu bezprecedensowego wyginięcia w wyniku działalności człowieka, intensyfikacji rolnictwa i rybołówstwa, zanieczyszczenia oceanów, zmian klimatycznych i niszczenia naturalnych siedlisk. Chociaż eksperci coraz częściej wzywają do wspólnych globalnych wysiłków na rzecz ochrony zagrożonych gatunków, próby powstrzymania niekorzystnych tendencji są sporadyczne i dotyczą tylko niektórych, kluczowych gatunków zwierząt.

Jane Smart, dyrektor IUCN ds. ochrony różnorodności biologicznej mówi, że potrzebne są zmiany i konkretne działania w celu wdrożenia kluczowych krajowych i międzynarodowych umów.

Spotkanie dotyczące uzgodnienia nowego porozumienia w sprawie bioróżnorodności i ochrony przyrody miało się odbyć w tym roku w Chinach, ale z powodu pandemii nowego koronawirusa zostało przełożone.

Na czerwonej liście IUCN znalazł się również zagrożony wyginięciem wieloryb północnoatlantycki. Szacuje się, że pod koniec 2018 r. żyło mniej niż 250 dorosłych osobników. Jedną z głównych przyczyn jego wyginięcia jest rybołówstwo. Porzucone przez łodzie rybackie sieci, stają się dla niego swoistą pułapką.

Według IUCN zagrożone są również lemury. Najnowsze badania pokazują, że jedna trzecia tych zwierząt jest krytycznie zagrożona głównie z powodu wylesiania i polowań organizowanych na Madagaskarze.

Autor: 
Tłumaczenie - Emila Liberda
Źródło: 

Reklama