Ćma Herkulesa: Ćma, która nie je

Reklama

pt., 06/03/2022 - 22:02 -- MagdalenaL

Zdjęcie: australianbutterflies.com

Myślałeś, że wszystkie mole marzą o tym, aby nadgryźć twój najnowszy sweterek? Pomyśl jeszcze raz! Dziś obalamy ten uniwersalny mit o ćmach, prezentując jedną z rodzimych ciem z Tropical North Queensland – ćmę Herkulesa.

Ćma Herkulesa – ćma, która nie je

Jeśli myśleliście, że najnowsza modna dieta jest trudna, pomyślcie o Ćmie Herkulesa. Mimo, że jest to największa ćma na świecie dorosłe osobniki nie jedzą!

Dlaczego? Otóż ćma Herkulesa nie ma jamy gębowej!

Dorosły osobnik ćmy Herkulesa odżywia się zapasami żywności z czasów, gdy był gąsienicą.

Te wspaniałe gigantyczne ćmy żyją tylko 10–14 dni, a ich głównym celem jest znalezienie partnera i rozmnażanie się.

Co ciekawe, samice ćmy Herkulesa wydzielają feromon, który może przyciągnąć samców z odległości ponad 2 km. To dopiero są mocne perfumy!

Ludzie nie są w stanie wyczuć tego feromonu, ale samce ćmy z pewnością już tak. Odnajdują one samice wydzielające feromony.

Co je gąsienica ćmy Herkulesa?

Gąsienice ćmy Herkulesa żyją na roślinach pokarmowych, takich jak Omalanthus populifolius, które jest znane także jako krwawiące serce.

W Australijskim Sanktuarium Motyli ścinamy jedno duże drzewo na każdą partię około 12 gąsienic!

Gąsienice mogą również żerować na Dysoxylum muelleri (fasola czerwona), Glochidion ferdinandi (drzewo serowate), Timonius rumphii i Timonius singularis. Mogą również żywić się zwykłymi kroplami wody z roślin żywicielskich.

Stadium gąsienicy jest najdłuższą częścią życia ćmy Herkulesa. W tym okresie żyje przez około 3 miesiące, po czym chowa się do kokonu.

Gąsienice te osiągają długość do 12 cm i są usiane żółtymi kolcami. Ich duża wielkość nie jest dziwna biorąc pod uwagę, że sama ćma jest ogromna. Największa dotychczas ćma Herkulesa miała 36 cm rozpiętości skrzydeł!

Zobacz ćmę Herkulesa we wszystkich stadiach rozwojowych, włącznie z gąsienicami, w laboratorium Australijskiego Sanktuarium Motyli!

Autor: 
Członek australianbutterflies.com / tłum. Paula Dąbek

Reklama