Jak prawidłowo odchudzić psa i kota

Reklama

pon., 02/15/2021 - 16:54 -- MagdalenaL

Zbyt mało ruchu, zbyt wiele kalorii – są to najczęstsze przyczyny nadwagi, także u zwierząt domowych. Ten stan rzeczy nie jest odpowiedni dla czworonogów. Co mogą z tym zrobić ich właściciele?

Łatwo jest wpaść w pułapkę błędnego koła. Jeśli pies lub kot staje się zbyt gruby, zwierzę porusza się coraz mniej. Robi się jeszcze grubsze, a następnie rusza się jeszcze mniej, ponieważ jego stawy odczuwają coraz większy ból. To sprawia, że życie zwierząt jest nie tylko mniej piękne, ale drastycznie skraca się ich żywotność, średnio o 20 procent.

Według szacunków Federalnego Stowarzyszenia Praktykujących Weterynarzy, około 30 procent wszystkich psów jest zbyt grube. Sytuacja jest jeszcze gorsza u kotów domowych, gdzie wyniki oscylują na poziomie 40 procent. Zgodnie z danymi Instytutu Żywienia Zwierząt na Uniwersytecie w Lipsku, zbiegającymi sięrównież z międzynarodowymi badaniami, od jednej czwartej do jednej trzeciej psów i kotów ma nadwagę, a nawet otyłość.

Rozpoznawanie otyłości: Samodzielny, domowy test

Czy pies lub kot jest zbyt gruby, jest łatwe do rozpoznania. Zwierzę powinno mieć talię. Jego żebra nie powinny być widoczne, ale wyczuwalne. „Jeśli z trudem wyczuwasz żebra, zwierzę jest zbyt grube. Jeśli nie możesz ich znaleźć, zwierzę jest chorobliwie otyłe”, wyjaśnia Petra Sindern, weterynarz i wiceprezesStowarzyszenia Praktykujących Weterynarzy z Neu-Wulmstorf koło Hamburga.

I ostrzega: „Wszystko, to co znajduje się w na ciele zewnętrznej tkance tłuszczowejwystępuje również jako równie gruba warstwa tłuszczu wokół jelit, wątroby, nerek i serca."

Jakie choroby może spowodować nadwaga?

Zwierzęta, które ważą zbyt dużo, na każdym kroku obciążają swój kręgosłup i stawy. Często prowadzi to do choroby zwyrodnieniowej stawów. „Nadwaga prowadzi również do znacznie zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę i raka”, mówi Sindern. Może również wystąpić uszkodzenie wątroby i choroby układu krążenia.

Przyczyny nadwagi są tak zróżnicowane, jak jej konsekwencje. Jedna z nich polega na zbyt dużej ilości karmyw opakowaniu. „Firmy chcą sprzedawać jak najwięcej”, oświadcza Sindern.

Ingrid Vervuert, profesor w Instytucie Żywienia Zwierząt na Uniwersytecie w Lipsku, może częściowo potwierdzić ten zarzut. Badania wykazały, że w około 30 procentach przypadków komercyjnych karm wskazuje się na większą ilość karmy niż zalecana Poza tym zalecane ilości karmy są w większości przypadków odpowiednie lub nawet trochę za niskie.

Przy odchudzaniu należy skonsultować się z weterynarzem

Przed rozpoczęciem odchudzania należy najpierw odwiedzić weterynarza.” W większości przychodni weterynaryjnych, można skonsultować odpowiedni program łączący karmienie i ćwiczenia, mówi Sindern”.

Badanie krwi należy również przeprowadzić z wyprzedzeniem w celu sprawdzenia czy zdrowie zostało wcześniej uszkodzone przez nadwagę. „W trakcie tego procesu, wskazane jest również, aby ustalić jasne i osiągalne cele”, zaleca Sindern.Dziesięć procent utraty wagi w ciągu pół roku jest realistycznym celem.

Usunięcie smakołyków z jadłospisu

Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w utracie wagi. „Magicznym środkiem, jeśli chodzi o odżywianiejest zaspokojeniepotrzeb”, mówi weterynarz Sindern. W podeszłym wieku i pokastracjizmniejsza się zapotrzebowanie na kalorie. Ponadto, na przykład, kot, który leży na kanapie przez cały dzień zużywa małą ilość kalorii.

Zupełnie inaczej niż jego koledzy, którzy śmigają przez łąki i wspinają się na drzewa. Nawet pies, któremu oferuje się tylko krótkie spacery, ma zupełnie inne zapotrzebowanie na jedzenie niż inne psy żyjące we właściwych warunkach odpowiednich dla tego gatunku.

„Właściciele rekompensują często wyrzuty sumienia, dając swoim zwierzętom smakołyki”, mówi weterynarz Martin Bucksch z Hamburga. W ten sposób sprawiają, że czworonożni przyjaciele są radośni, ale nie przysparzają im dobra. Ponieważ większość z tych pysznych podarunków ma wiele kalorii. Jeśli zwierzę ma schudnąć, smakołyki te muszą zostać usunięte z jadłospisu

 

Wprowadź więcej ruchu do codziennego życia

Czworonożny przyjaciel powinien otrzymywać tylko żywność o obniżonej kaloryczności i więcej ćwiczyć. Spacery z psami muszą być dłuższe. Koty należy wypuścić z domu lub - jeśli nie jest to możliwe - bawić się z nimi w czterech ścianach.

Dobrym rozwiązaniem jest również pozwolenie zwierzęciu na zapracowanie na jedzenie. Tak więc pies dostaje swojąkarmę znajdującą się w dummy (zabawka do aportowania, w której można schować karmę - notka tłumacza) tylko wtedy, gdy przyniesie je z powrotem. Przez to zapewnia się mu również ruch. Dla kotów oferowanych jest również wiele gier, w których same muszą zdobyć kawałki jedzenia.

Unikaj radykalnej diety i produktów dietetycznych.

Eksperci zdecydowanie odradzają radykalną dietę.Wprowadza ona ciało w stan stresu. Kortyzon zostajeuwalniany coraz szybciej, wywołując wilczy apetyt.Ostrzega się również przed dostępnymi na rynku produktami dietetycznymi. „Są to jedynie produkty o najniższej wartości  energetycznej”, wyjaśnia Moira Gerlach z Niemieckiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami w Bonn.

Wielu weterynarzy oferuje specjalną dietetyczną karmę, która nie jest dostępna w sklepach. „Takie redukcyjne pokarmy zawierają więcej niestrawnego błonnika niż tradycyjne karmy i pozwalają właścicielowi zapełnić miskę po same brzegi”, wyjaśnia Petra Sindern. Jest to ważne pod względem psychologicznym.

Ten sam efekt jest dokonywany przez przejście z suchej na mokrą karmę. „Sucha karma to bomba odżywcza”, wyjaśnia Martin Bucksch. „Jeśli karmisz 100 gramami suszonego mięsa, odpowiada to 400 gramom mokrego mięsa”. Zmiana paszy powinna być wykonywana powoli w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Tłumaczył Grzegorz Januszewski

Autor: 
Sabine Maurer, Anika Reker
Źródło: 

t-online.de

Reklama