Australia: niebieskie pszczoły zaskoczyły mieszkańców

Reklama

śr., 01/13/2021 - 11:16 -- MagdalenaL

Nowy gatunek niebieskich pszczół zadziwił Australię. Owady mają na ciele pasy o kolorze głębokiego turkusu.

Na ogół, Australijczycy mogą pochwalić się solidną wiedzą na temat endemicznych gatunków występujących w ich kraju. Torbacze, różne rodzaje tarantul, najbardziej jadowite węże świata oraz ptaki spotykane wyłącznie w Australii - wszystkie stanowią część wiedzy powszechnej. Jednakże, nowy gatunek niebieskich pszczół zaskoczył cały kraj odcieniem pasów pokrywających ciało owadów.

Jak je rozpoznać?

Ten gatunek niebieskich pszczół nosi nazwę Amegilla cingula. Najłatwiejszym sposobem, by je rozpoznać są bez wątpienia niebieskie paski biegnące przez ich ciało. Ponadto wyróżniają się białym puchem w górnej części ciała, a także gigantycznymi zielonymi oczami i skrzydłami w kolorze mosiądzu, jakby były zrobione z celofanu.

 

W przeciwieństwie do innych pszczół, ten gatunek preferuje samotność. Osiągają od 10 do 12 mm i łatwo jest je rozróżnić ze względu na płeć. Samce mają pięć pasków, podczas gdy samice tylko cztery. Wiadomo również, że nie produkują miodu. To prawda, że mają żądła, ale nie zaobserwowano, aby były zwierzętami agresywnymi. Wręcz przeciwnie, naturalnie przyciągają je lokalne rośliny, a zwłaszcza kwiaty pomidorów.

Dlaczego są wyjątkowe?

Niebieskie pszczoły zawdzięczają swoją nazwę, oczywiście, serii pasków, które biegną przez ich ciało. To wyjątkowy gatunek w swoim rodzaju ze względu na głębię i blask odcieni, jakie ich paski mogą przyjmować.

Te małe owady można zobaczyć w całym kraju, z wyjątkiem Tasmanii. Nadal pozostają dzikimi zwierzętami, a odżywiają się w taki sam sposób, jak bardziej „tradycyjne” pszczoły. Chociaż zamieszkują terytorium od lat, wielu miejscowych -dowiadując się o istnieniu tych owadów - zaskakuje intensywność ich barw.

 

Wiele australijskich roślin polega na zapylaniu przez te owady. Z tego powodu, niebieskie pszczoły wyewoluowały, by opracować strategię uwalniania pyłku na kwiatach poprzez silne wibracje na pylnikach, odpowiadających męskim organom płciowym u roślin. Dlatego są kluczowym elementem dla australijskich rolników. Pomagają w rozmnażaniu gatunków roślin na różnych obszarach kraju i utrzymują równowagę ekologiczną Australii.

Autor: 
Andrea Fischer, Tłum. Renata Czop

Reklama