Będzie pomoc ws. pożarów w lasach Amazonii

Reklama

śr., 08/28/2019 - 12:02 -- Anonim (niezweryfikowany)

W niedzielny wieczór przywódcy państw grupy G7 poinformowali, że są bliscy ustalenia formy pomocy dla Brazylii ws. pożarów w lasach Amazonii. Wstępnie mowa o 20 milionach euro.

Grupa G7, składająca się z państw najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym - Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Stanów Zjednoczonych - zgodziła się również wesprzeć średniookresowy plan zasienia, który zostanie zaprezentowany w Organizacji Narodów Zjednoczonych we wrześniu, powiedział współpracownik prezydenta Francji.

Macron powiedział, że lasy Amazonii reprezentują „płuca” planety, i że przywódcy badali możliwość podobnego wsparcia w Afryce, również cierpiącej z powodu pożarów w lasach tropikalnych.

Macron powiedział, że USA poparło tę inicjatywę, chociaż przyznał, że prezydent USA Donald Trump pominął poniedziałkową sesję roboczą na temat środowiska.

W tym roku satelity zarejestrowały ponad 41 000 pożarów w regionie Amazonii, a ponad połowa z nich przybyła tylko w tym miesiącu. Eksperci twierdzą, że większość pożarów jest spowodowana przez rolników lub ranczerów, którzy usuwają istniejące pola uprawne.

Aby pomoc była skuteczna, Brazylia musiałaby zgodzić się na każdy plan zalesiania, podobnie jak społeczności tubylcze żyjące w Amazonii. Macron ogłosił sytuację w regionie Amazonii „kryzysem międzynarodowym” i uczynił z niej jeden z priorytetów szczytu. Groził, że zablokuje wielką, nową umowę handlową między UE a Ameryką Łacińską, chyba że prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, sceptyczny wobec zmian klimatu, podejmie poważne kroki w celu ochrony lasu przed wycinką i wydobyciem.

- Musimy odpowiedzieć na wezwanie lasu, który płonie dziś w Amazonii - powiedział w poniedziałek Macron.

Bolsonaro zaatakował Macrona za jego krytykę i zasugerował, że organizacje pozarządowe mogą rozpalić pożary, by go zawstydzić - bez przedstawiania dowodów na poparcie roszczenia.

W weekend Bolsonaro poddał się międzynarodowej presji, aby uratować region niezbędny do utrzymania stabilnego globalnego klimatu, rozmieszczając dwa samoloty do gaszenia pożaru i upoważniając armię do walki z ogniem.

Przemawiając w Biarritz, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że nowe sadzenie jest potrzebne „w celu zachowania tego uniwersalnego dziedzictwa, które jest absolutnie niezbędne dla dobrobytu światowej populacji”. Dodał, że kwestia ta zostanie omówiona podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku we wrześniu.

 

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

france24.com

Dział: 

Reklama