Czy uda się ożywić pradawne zwierzę?

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
ndz., 04/14/2019 - 22:18 -- koscielniakk

Naukowcy są przekonani, że uda im się pobrać komórki ze skamieliny źrebięcia sprzed 42.000 lat, by go sklonować i przywrócić do życia. Próby przywrócenia do życia prehistorycznego gatunku konia otworzyłyby drogę do późniejszych prac nad ożywieniem gigantycznych mamutów włochatych.

W chwili śmierci źrebię miało zaledwie 2 tygodnie. Jego szczątki zachowały się przez 42.170 lat w niemal nienaruszonym stanie w syberyjskim permafroście- strefie wiecznego śniegu i lodu.

Po paromiesięcznej intensywnej pracy nad zamarzniętym konikiem, międzynarodowy zespół złożony z rosyjskich i południowokoreańskich badaczy z optymizmem patrzy w przyszłość. Naukowcy są pewni, że uda im się dotrzeć do komórek potrzebnych do klonowania tak, jak to było w przypadku koni leńskich, które wymarły przed 4.000 lat.

- Jesteśmy pewni sukcesu. Próby potrwają do końca kwietnia, powiedział pracownik Północno- Wschodniego Uniwersytetu Federalnego z Jakucka, najzimniejszego miasta na świecie, które jest gospodarzem projektu, przekazał Siberian Times.

Prace są już na tyle zaawansowane, że zespół zastanawia się nad wyborem matki- surogatki, której historyczną rolą będzie wydanie na świat źrebięcia- potomka wymarłego konia.

- Jako pierwsza prawdopodobnie będzie klacz koreańska. Musi idealnie pasować. Już od jakiegoś czasu wykorzystuje się do klonowania właśnie ten gatunek. Technologię mamy opanowaną do perfekcji, powiedziała członkini projektu dr Lena Grigorjeva.

Wybrany gatunek konia, będący potomkiem konia mongolskiego, jest bardzo stary. Druga opcja to koń jakucki – odmiana wschodniosyberyjska i potomek konia leńskiego. To konie, które wytrzymują temperaturę do -60 °C.

Dr Sejmon Grigorjev, główny badacz z Muzeum Mamutów w Jakucku mówi, że stan znalezionego źrebięcia jest tak dobry, że daje nadzieję na realizację założeń projektu.

- Na szczęście tkanka mięśniowa tego wyjątkowego zwierzęcia nie jest uszkodzona i zachowała się na tyle dobrze, że udało nam się pobrać próbki potrzebne do badań biotechnologicznych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama