Jeśli chcemy ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, prawie 90% zasobów węgla kamiennego musi pozostać nietknięte

Reklama

ndz., 09/12/2021 - 20:14 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Equinor

A poza tym prawie 60% ropy naftowej nie może być użyte.

Prawie 6 lat temu 196 krajów zebrało się podczas słynnego szczytu klimatycznego w Paryżu. Wydano obiecujące porozumienie, w którym zostało omówione ograniczenie ocieplenia się Ziemi do 2 stopni Celsjusza oraz działania, które należy podjąć, aby pozostać poniżej granicy 1,5 stopnia. Aby to osiągnąć, należy znacznie obniżyć nasze emisje. W nowym badaniu naukowcy obliczyli, ile paliw kopalnych musiałoby w takim wypadku pozostać w ziemi.

Paliwa kopalne

Aby powstrzymać dalsze ocieplanie się Ziemi, emisja dwutlenku węgla musi zostać zmniejszone o połowę do 2030 roku, a potem emisje w ciągu następnych dwudziestu lat mają spaść do zera. Droga do pokonania jest wszakże wciąż daleka, jeśli rzeczywiście w 2050 roku chcemy być CO₂-neutralni. „IPCC wydało oświadczenie, że musimy natychmiastowo drastycznie obniżyć produkcję paliw kopalnych, jeśli chcemy powrócić do emisji gazów cieplarnianych na poziomie zero netto,” mówi prowadzący badania Dan Welsby.

Wydobycie

Wydaje się zatem nie być to aż takie trudne do osiągnięcia. Aby osiągnąć cele z Paryskiego Porozumienia Klimatycznego, produkcja oleju i gazu w skali światowej musi co roku spadać o 3% do roku 2050. Jednak aktualne zaplanowane oraz operacyjne projekty wydobycia paliw kopalnych mijają się dosyć znacząco z tym żelaznym założeniem. Ponadto, naprawdę spora liczba regionów osiągnęła szczyt produkcji paliw kopalnych. A każdy wzrost produkcyjny w jednym regionie musi zostać zrekompensowany przez większy spadek produkcyjny gdzieś indziej.

Badanie

W nowym badaniu, naukowcy zdecydowali obliczyć, co musimy zrobić, aby ograniczyć wzrost globalnej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza. Badacze użyli globalnego modelu systemu energetycznego, aby zwizualizować, ile paliw kopalnych nie może zostać wydobytych z ziemi — w skali światowej oraz regionalnie.

Nietknięte

Badacze odkryli, że prawie 90% zasobów węgla kopalnianego musi pozostać nietknięte, jeśli rzeczywiście chcemy ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia. Poza tym, prawie 60% zarówno ropy naftowej, jak i metanu kopalnianego nie może być wydobyte. Jeśli chodzi o podział regionalny, to Bliski Wschód musi pozostawić w ziemi około 60% zasobów ropy oraz gazów. To skutkowałoby równocześnie — zważając na ogromną skalę zasobów, które tam się znajdują — w ogromnej masie absolutnej. Poza tym, w Kanadzie około 83% piasków bitumicznych powinno pozostać nietknięte, a 73% południowoamerykańskiej ultraciężkiej ropy naftowej musi dalej tkwić w ziemi.

Odkrycia z tego studium pokazują, że nie mamy już zbyt dużego pola manewru. „Nasze badanie wskazuje na to, że globalna produkcja ropy naftowej oraz metanu kopalnianego już osiągnęła punkt szczytowy,” mówi Welsby. Oznacza to, że należy wykonać jeszcze sporo pracy, aby dokonać odpowiednich zmian i powstrzymać dalsze podwyższanie się globalnej temperatury. Badacz widzi jednak przyszłość w całkiem różowych okularach. „Przy założeniu, że będzie istnieć polityczna wola, aby dopiąć obietnic złożonych w Paryżu, zaproponowane w naszym badaniu redukcje paliw kopalnianych są w pełni możliwe do osiągnięcia,” stwierdza.

Autor: 
Vivian Lammerse Tłum.: Julia Lewandowska
Dział: 

Reklama