Kraj, który posadził 350 mln drzew w ciągu jednego dnia

Reklama

pt., 08/09/2019 - 12:14 -- Anonim (niezweryfikowany)

W ramach narodowej inicjatywy „Zielone dziedzictwo” Etiopczycy posadzili około 350 mln drzew w ciągu jednego dnia.

Tego lata planuje się posadzenie 4 mld drzew, a władze zachęcają obywateli do zasadzenia co najmniej 40 młodniaków. Na jeden dzień zamknięte zostały niektóre urzędy, by ludzie mogli wziąć udział w akcji mającej na celu przeciwstawienie się zmianom klimatycznym.

Projekt ma zachęcić do walki ze skutkami wylesiania w krajach narażonych na suszę. Jak podaje ONZ, w 2000 roku tylko 4% terytorium Etiopii było pokryte lasami, podczas gdy sto lat temu niemal 35%.

Minister ds. innowacji i technologii Etiopii dr Getahun Mekuria opublikował na “Twitterze” szacunkową liczbę posadzonych w ciągu jednodniowej akcji drzew. Okazało się, że tylko w ciągu 12 godzin posadzono ich 353 mln, a dokładnie- 353.633.660.

Poprzedni rekord w ilości jednodniowego sadzenia drzew należał do Indii, gdzie w 2016 roku posadzono 50 mld młodego drzewostanu.

- Drzewa nie tylko łagodzą zmiany klimatyczne absorbując z powietrza dwutlenek węgla. Są również niezastąpione w walce przeciw rozszerzaniu się pustyń i degradacji ziemi, zwłaszcza w krajach o suchym klimacie. Drzewa zapewniają żywność, schronienie, opał, karmę dla zwierząt, leki, materiał i ochronę źródeł wody, mówi Dan Ridley- Ellis, szef centrum nauki o drzewach i technologii Uniwersytetu Edinburgh Napier.

Ridley podkreśla, że imponujący etiopski projekt to nie tylko sadzenie drzew. To również część strategii uwzględniającej krótko- i długoterminowe potrzeby zarówno ludzi, jak i drzew.

- Powiedzenie leśników “właściwe drzewo na właściwym miejscu” musi zyskać nowe znaczenie. Chodzi o skutki zmian klimatycznych oraz ekologiczny, społeczny, kulturowy i ekonomiczny wymiar.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

BBC, The Guardian

Dział: 

Reklama