`Ludzka ryba`

Reklama

sob., 02/08/2020 - 22:01 -- Anonim (niezweryfikowany)

Wielu z nas jest samotnikami, chętniej spędzającymi czas w domu z książką lub przy filmie, niż poza domem. Jest jednak stworzenie, które jeśli o to chodzi, bije wszelkie rekordy świata.

Odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus), bo o nim mowa, jest płazem żyjącym wyłącznie w Górach Dynarskich. Zamieszkuje podziemne wody jaskiń krasowych Słowenii, Chorwacji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny.

Przystosował się do życia w zupełnych ciemnościach : ma białą skórę i jest ślepy. Może żyć kilkadziesiąt lat, a nawet dożywać setki.

"Bezczynnie siedzi“

"Tylko siedzi i nic nie robi“, mówi o `ludzkiej rybie` Gergely Balazs z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.

Jak pisze „New Scientist”, dotychczas naukowcy przede wszystkim badali odmieńce żyjące w niewoli, ponieważ sposób życia tych płazów utrudnia ich monitoring w warunkach naturalnych. Balazs i jego koledzy, jako pierwsi przeprowadzili wieloletnie badanie `ludzkiej ryby` w naturze.

Śledzili `ludzkie ryby` żyjące w jaskini Vruljak 1, w Bośni i Hercegowinie. W latach 2010-2018 większość czasu spędzali pod ziemią i znakowali płazy, wstrzykując im w płetwy ogonowe czarny pigment. Za każdym razem, gdy wchodzili do jaskini, szukali oznakowanych odmieńców. W sumie odnaleźli 19 sztuk.

 

Jedna nie poruszyła się przez 7 lat

Większość odmieńców zmieniała swoje miejsca i przesuwała się 10 m na rok. Najbardziej aktywne osobniki przesuwały się 38 m w ciągu 230 dni. Największy introwertyk spośród odmieńców leżał w tym samym miejscu przez 2.569 dni, czyli przez ponad 7 lat.

- Być może, `ludzkie ryby` są bardziej aktywne, niż myślimy, bo przecież nie mogliśmy cały czas monitorować ich codziennej aktywności. Może kręciły się w kółko, albo w głąb bardzo ograniczonego terenu, powiedział jeden z członków zespołu badawczego Gabor Herceg.

Naukowcy uważają, że taki bierny sposób życia ma w przypadku odmieńców jaskiniowych sens. To drapieżniki wykorzystujące strategię siedzenia i czekania, wyjaśnia Balazs.

- Żywią się małymi, rzadko pojawiającymi się rakami. Siedząc bez ruchu, dopóki nie pojawi się ofiara, oszczędzają energię i spowalniają metabolizm. W taki sposób, bez jedzenia, mogą przesiedzieć całe lata.

Praca węgierskich badaczy została opublikowana w „Zoological Journal”.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

index.hr

Dział: 

Reklama