Nie demonizujmy nietoperzy!

Reklama

pon., 02/10/2020 - 13:35 -- Anonim (niezweryfikowany)

Z powodu nowego wirusa, nietoperze ponownie znalazły się w centrum uwagi i ponownie, jak to już nie raz bywało, są `demonizowane`.

Zawsze wiązano je z czymś złym, na przykład z wampirami, do czego zresztą walnie przyczyniła się książka "Dracula" Brema Stokera.

Z około 1. 100 gatunków nietoperzy, tylko trzy żywią się wyłącznie krwią. Robią to zresztą w taki sposób, że zasadniczo nie szkodzą `ofiarom`.

Mają cienkie i ostre zęby. Gdy ugryzą na przykład krowę, ledwo to poczuje, a ilość wypitej krwi w żadnej mierze nie odbije się na jej kondycji.

Nietoperzy jest dużo, a teraz uważa się je za wyjątkowo niebezpieczne, bo przenoszą różne choroby, choć tak naprawdę to rzadkie przypadki.

To prawda, że niektóre gatunki nietoperzy są gospodarzami wirusów w rodzaju koronawirusa, ale szerzeniu się nowej epidemii nie są winne nietoperze (ani inne zwierzęta, na które wirus mógł przejść), lecz ludzie, którzy je jedzą.

Niektóre nietoperze potrafią przysłużyć się zdrowiu człowieka. Na przykład w ślinie nietoperzy z rodziny wampirowatych znajduje się substancja służąca do wyrobu antykoagulantu zmniejszającego krzepliwość krwi.

Naukowcy badają DNA nietoperzy, bo są ciekawi skąd bierze się ich odporność na pasożyty przenoszące malarię. Jeśli im się powiedzie, nietoperze znowu przysłużą się medycynie.

Oprócz tego, chociaż nie są gryzoniami, ani bliskimi krewnymi myszy, pełnią ważną rolę w ekosystemie.

Niektóre rośliny całkowicie albo częściowo zależą od nietoperzy.

Niektóre nietoperze uważane są za "ogrodników" lasów deszczowych, ponieważ przenoszą pyłki, zapylają rośliny, a także powiększają obszary, na których te rośliny rosną. Żywiąc się insektami, nietoperze pomagają zwalczać szkodniki zagrażające egzystencji roślin.

Wielu z nas nie ma pojęcia, że w kwestii rozmnażania, ponad 500 gatunków roślin w pełni zależy od nietoperzy. Chodzi o mango, banany, figi, daktyle, brzoskwinie, guawę i agawę, z której produkuje się tequilę.

Bez nietoperzy nie będzie tequili, a przecież to bardzo ważny produkt eksportowy Meksyku.

Jedząc banana lub pijąc wódkę z soku agawy podziękujcie za nie nietoperzom !

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

I.Z.K

Dział: 

Reklama