Niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
czw., 03/19/2020 - 23:15 -- koscielniakk

Obserwatorzy zauważyli w Polskiej części Tatr niedźwiedzie powoli budzące się ze snu i wychodzące z gawr. Najnowsze informacje oraz filmy publikuje na facebooku Tatrzański Park Narodowy.

Przyrodnicy po słowackiej części Tatr już pod koniec lutego zauważyli ślady pierwszych obudzonych osobników. Niedawno wielkim zainteresowaniem cieszył się film, na którym matka z dwójką młodych wyruszyła na zewnątrz w poszukiwaniu pokarmu.

„To czas, w którym obudzone zwierzęta rozpoczynają wędrówkę po Parku w poszukiwaniu jedzenia. Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do światu” ‒ przeczytać można w komentarzy na facebooku pod jednym z opublikowanych postów.

Przeprowadzone w 2013 roku badania genetyczne wykazały, że w całych Tatrach żyje 45. niedźwiedzi brunatnych. Wówczas 16 po stronie polskiej, a 15 wędrowało między granicami obu krajów. Największa populacja niedźwiedzi w Polsce jest w Bieszczadach i Beskidzie Niskim - około 150 osobników.

To na przełomie stycznia i lutego rodzą się małe niedźwiedzie, na zewnątrz wychodzą dopiero kiedy zbliża się wiosna, w połowie marca.

Autor: 
Agnieszka Żarnowiecka
Źródło: 

PAP

Dział: 

Reklama