Puszcza amazońska

Reklama

czw., 01/23/2020 - 17:40 -- Anonim (niezweryfikowany)

Po 300 latach od przybycia do Amazonii pierwszych botaników, zostało potwierdzonych 11.676 gatunków drzew, z których jeszcze nie wszystkie zostały zarejestrowane.

Specjaliści badający puszczę sporządzili spis, opublikowany niedawno w piśmie „Naukowe Doniesienia".

Do danych na temat liczby gatunków drzew botanicy doszli po przeanalizowaniu pół miliona cyfrowych próbek kwiatów, owoców i liści, z którymi zetknęli się w dorzeczu Amazonki.

Przed publikacją spisu nie istniała żadna ewidencja gatunków drzew rosnących w jednej z ostatnich puszczy na świecie.

Najstarsze próbki pochodzą z 1707 roku

Najstarsze próbki figurujące w spisie pochodzą z 1707 roku, a najnowsze z 2015.

Liczne muzea przyrodnicze digitalizują swoje zbiory rzadkich roślin i nie robią już dioram. Katalog drzew z Amazonii jest najpełniejszym obrazem wegetacji istniejącej w dżungli, w tej części północnej Brazylii.

Botanik Hans Stege, kierujący projektem z Holandii, gdzie znajduje się Centrum Bioróżnorodności, jest bardzo zadowolony z rezultatów badań, ponieważ jego zdaniem, na terenach Amazonii rośnie około 16.000 gatunków drzew.

Dr Stege wierzy, że pozostałe 4.000 gatunków "ukryte są" być może w jakichś starych, zapomnianych zbiorach i nie wyklucza, że rosną w jakichś częściach dżungli, nie do końca jeszcze zbadanych. Dr Stege przyznaje, że potrzeba dużo czasu, żeby dokończyć istniejący spis.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dział: 

Reklama