Saharyjski pył dotrze do Europy!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pon., 04/22/2019 - 20:44 -- koscielniakk

Jak donosi meteorologiczny portal Severe-weather.eu, ogromne ilości pyłu znad Sahary przemieszczą się w poniedziałek nad Hiszpanią, Francją, Szwajcarią, południowymi Włochami, Maltą i zachodnim Śródziemnomorzem.

Z dużym prawdopodobieństwem pył będzie napływał do Europy również w ciągu nadchodzących dni. Nowa, bardzo gęsta fala dotrze do Europy Zachodniej oraz nad centralne i wschodnie tereny Sródziemnomorza we wtorek wczesnym ranem. Ogromnych ilości pyłu oczekuje się na północy Europy, w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Piaskowa chmura pojawi się nad Balearami, Sardynią i Korsyką, południowymi Włochami oraz Maltą. Znacznych ilości pyłu należy spodziewać się nad dużymi obszarami Francji, Szwajcarii i Hiszpanii. Zdaniem meteorologów, nowej fali gęstego pyłu, która pojawi się po południu na północno-wschodnich obszarach Algierii, towarzyszyć będą obfite deszcze.

Gęste warstwy pyłu pokryją północno-zachodnie tereny Libii. Chorwaccy meteorologowie ostrzegają, że pył i piasek znad Sahary najpierw dotrą na południe kraju, a potem przemieszczą się dalej.

Piasek i pył znad Afryki pojawiają się nad Chorwacją nawet 2-3 razy w roku, najczęściej latem. Czerwonawy pył nanoszony jest z rejonów pustynnych wraz z gorącym wiatrem. Zanim opadnie, pokonuje setki a nawet tysiące kilometrów.

Silne, południowe wiatry spychają ogromne ilości saharyjskiego pyłu, głównie z Algierii, na północ. Sytuacja taka może trwać nawet 2-3 dni. Warunki pogodowe poprawią się prawdopodobnie we środę.

Przewiduje się, że bardzo silne wiatry południowo-wschodnie w ciągu tygodnia zmienią kierunek, osiągając siłę 7 stopni w skali Beauforta (kategoria huraganów). Do wtorku wiatry powinny osłabnąć, osiągając 3 stopnie.

W poniedziałek obłok pyłu skieruje się nad zachodnie i centralne obszary Śródziemnomorza. Należy oczekiwać sporo pyłu i kurzu w powietrzu nad Balearami, Korsyką, Sardynią, aż do Malty. Do popołudnia fala obejmie południe Francji i północne Włochy. Pył dotrze też do Wielkiej Brytanii, Irlandii, południowo-zachodnich Niemiec, terenów nadadriatyckich i Zachodnich Bałkanów, przez zachodnią Grecję do Krety.

Gesty pył do środy skieruje się na północny-wschód i wschód do Polski, Ukrainy, Turcji i Cypru.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

Malta Today,severe-weather.eu

Dział: 

Reklama