Stworzenie, które je kamień

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
ndz., 06/30/2019 - 14:56 -- koscielniakk

Świdraki okrętowe (inwazyjny gatunek małża, od tłum.) znane są z tego, że przebijają się przez drewno i jedzą je. Teraz jednak, odkryto zupełnie nowy gatunek tego zwierzęcia, żywiącego się zupełnie czym innym.

Lithoredo abatanica jest stworzeniem o zupełnie niezwykłych upodobaniach dietetycznych, bo je kamień (a wydala piasek). Dziwny mięczak, znaleziony na dnie filipińskiej rzeki, należy wprawdzie do rodziny świdrakowatych, ale na tyle różni się od wszystkich poznanych dotąd, że będąc w tej samej rodzinie stanowi zupełnie nowy gatunek.

Świdraki okrętowe znane są z tego, że świetnie trawią celulozę. Mają osłaniające przednią część ciała zredukowane muszle, pełniące funkcje wierteł umożliwiających przedostawanie się do drewnianych obiektów i ich konsumpcję. Są ogromnym problemem dla marynarzy. Jak pisze New York Times, niedawno uszkodziły w Nowym Jorku pokaźny drewniany dok.

O ich pobratymcach jedzących kamienie naukowcy po raz pierwszy usłyszeli parę lat temu, gdy tajemnicze świdraki pojawiły się w rzece Abatan na filipińskiej wyspie Bohol. Na ich poszukiwanie udali się Reuben Shipway i Daniel Distel z Uniwersytetu Północno- Wschodniego oraz członkowie filipińskiej grupy badawczej.

Na wniosek lokalnych mieszkańców, badacze przejrzeli dno rzeki i znaleźli ogromne kopce piasku pełne drobnych otworów, z których wyzierały organy używane przez świdraki do pozbywania się przetrawionego pokarmu.

Naukowcy wyciągnęli przezroczyste, białe stworzenia z otworów i poddali je dysekcji. Dzięki badaniom dowiedzieli się więcej o ciekawym życiu „kamiennego robaka”.

Okazało się, że stworzenia nie miały spotykanej u świdraków kątnicy, a ich żołądek wypełniały kawałki kamieni (analiza chemiczna wykazała, że był to ten sam kamień, w którym żyły). To, co w wyniku trawienia opuszczało ich ciała też było kamieniem, tyle że w postaci drobnego piasku. Badania przeprowadzone w akwarium potwierdziły odkrycia.

Jeszcze nie wiadomo, co dokładnie świdraki pozyskują z kamienia. Naukowcy spekulują, że granule pomagają im mleć plankton i inne organizmy, które zjadają. Posługują się nimi podobnie, jak ptaki posługują się kamieniami żołądkowymi, by rozdrobnić w całości połknięte pożywienie. Chociaż możliwe, że „kamienne robaki” czerpią z kamienia zupełnie inne korzyści, o których jeszcze nie mamy pojęcia.

Naukowcy odkryli również, że bakterie znalezione w trzewiach „kamiennych robaków” nie mają nic wspólnego z bakteriami znalezionymi u innych świdraków.

Autor: 
M.Miliksić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

The New York Times

Dział: 
video: 

Reklama