W Alpach topnieją lodowce!

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
sob., 04/13/2019 - 14:40 -- koscielniakk

Jak przewidują szwajcarscy naukowcy, do końca stulecia globalne ocieplenie spowoduje stopienie się większości partii lodu, który dzisiaj wpływa na wygląd i ekosystem Alp.

Jeśli światu nie uda się ograniczyć globalnego ocieplenia o chociażby 2°C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej, dwie trzecie lodowców z europejskiego łańcucha górskiego przestanie istnieć do 2100 roku, ostrzegają glacjolodzy z Politechniki Federalnej w Zurichu.

Jeśli nie zaczniemy kontrolować zmian klimatycznych i poziom emisji gazów cieplarnianych będzie rósł, "do 2100 roku w Alpach nie będzie lodu, pozostaną tylko odizolowane 'płachetki' na szczytach", powiedział współautor najnowszego badania Matthias Huss.

Badania, omawiane na spotkaniu Europejskiej Unii Geonauk w Wiedniu, opierają się na modelu komputerowym, zgodnym z procesami przemieszczania się lodu i jego topnienia.

Ważna część ekosystemu

Naukowcy ostrzegają, że niemal połowa obecnych zasobów lodowych na szczytach Alp przestanie istnieć do 2050 roku, niezależnie od tego, czy ludziom uda się ograniczyć emisję gazów wpływających na globalne ocieplenie.

Globalny wzrost temperatury nastąpi w II połowie stulecia, twierdzą specjaliści.

"Wpływ lodowców na Alpy jest ogromny, bo to ważna część ekosystemu tego obszaru, krajobrazu i ekonomii", głosi komunikat Europejskiej Unii Geonauk.

Lodowce przyciągają turystów, ale co ważniejsze- są źródłem wody dla świata fauny i flory, rolnictwa i elektrowni wodnych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.

Reklama