Wydano ostrzeżenia przed burzami i gradem w kilku województwach

Reklama

czw., 08/08/2019 - 14:54 -- Anonim (niezweryfikowany)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla woj. warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego.

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i gradu oraz przed burzami w najbliższych dniach w wielu obszarach Polski. W czasie burz może spaść do 15 mm deszczu, a wiatr osiągnie w porywach 75 km/h. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniana w związku z tym, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Co robić jeśli burza dopadnie nas w trasie? Poszukajmy schronienia w budynku lub na obniżeniach terenu, takich jak wąwóz czy dolina, bo tam będzie bezpieczniej. Nie należy przebywać na pagórkach i wzniesieniach, pod słupami, masztami, a także pod drzewami, jeżeli są najwyższym punktem w okolicy. To zwiększa prawdopodobieństwo uderzenia w nas pioruna. Trzeba pamiętać także, żeby trzymać się z dala od siatek i innych metalowych elementów, bo są one bardzo dobrymi przewodnikami prądu i wówczas, gdy piorun w nie uderzy cała energia przejdzie na nas. Nie wolno też przebywać w wodzie i małych łódkach.

Jednym z bezpieczniejszych miejsc, w których możemy się schronić podczas burzy jest samochód. Jeżeli jesteśmy w trakcie podróży, powinniśmy zostać w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna, prąd spłynie po karoserii, a my wewnątrz będziemy dobrze izolowani.

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

RMF24

Dział: 

Reklama