Z powodu skażonego powietrza rocznie umiera 600.000 dzieci

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
wt., 10/30/2018 - 21:00 -- koscielniakk

Zdaniem WHO, nawet 93% dzieci w wieku poniżej 15 lat oddychając zanieczyszczonym powietrzem naraża się na problemy ze zdrowiem.

 

 

W wyniku ciężkich infekcji dróg oddechowych wywołanych zanieczyszczonym powietrzem, na świecie umiera około 600.000 dzieci poniżej 15 roku życia.

Brudne powietrza jest „jak tytoń”, powiedział na I Światowej Konferencji dot. wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie człowieka, generalny dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szacuje się, że 93 % bardzo młodych ludzi (1,8 mld dzieci na świecie) oddycha skażonym powietrzem, co może zagrażać ich rozwojowi.

 

Dzieci szybciej wdychają zanieczyszczone powietrze

91 % mieszkańców naszego globu oddycha brudnym powietrzem, co sprawia, że średnio umiera 7 mln ludzi rocznie.

WHO podkreśla, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na system nerwowy i rozwój możliwości kognitywnych.

Dzieci oddychające skażonym powietrzem mogą w przyszłości cierpieć z powodu chronicznych chorób i problemów układu sercowo- naczyniowego.

Kryzys zdrowia publicznego wymaga większej uwagi, ale jego najbardziej krytyczny element jest bardzo często pomijany, chodzi o ilość skażonego powietrza, z jaką muszą mierzyć się dzieci.

Skażenie powietrza w zamkniętej i na otwartej przestrzeni wywołało w 2016 roku śmierć 543.000 dzieci w wieku do 5 lat i 52.000 dzieci w wieku od 5 do 15 lat, które cierpiały na silne infekcje dróg oddechowych.

Zdaniem WHO, kobiety w ciąży oddychające zanieczyszczonym powietrzem mogą rodzić wcześniaki o bardzo niskiej wadze.

Jedną z przyczyn wrażliwości dzieci na skutki zanieczyszczonego powietrza jest fakt, że oddychają szybciej niż dorośli i dlatego absorbują więcej substancji szkodliwych dla zdrowia.

Priorytetem jest czysta, odnawialna energia

Ponadto, dzieci z uwagi na swój wzrost znajdują się bliżej ziemi, gdzie określone szkodliwe substancje mają maksymalne stężenie, a to może negatywnie wpływać na rozwój ich mózgu i całego organizmu.

Noworodki i małe dzieci są wrażliwe również na zanieczyszczenia w zamkniętej przestrzeni, zwłaszcza w gospodarstwach domowych regularnie korzystających z urządzeń emitujących zanieczyszczenia podczas gotowania, ogrzewania i oświetlania.

WHO podkreśla, że priorytetem wspólnoty międzynarodowej powinno być szybkie przejście na "czystą, odnawialną energię".

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama