Zwierzę o niewiarygodnym potencjale. Nie starzeje się i nie wie, co to ból

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pt., 10/26/2018 - 10:24 -- koscielniakk
Ten mały gryzoń nie jest może najpiękniejszy na świecie, ale ma niebywały potencjał : nagi i ślepy golec piaskowy (Heterocephalus glaber) nie starzeje się, nie wie czym jest ból, nie choruje na raka i może wytrzymać 18 minut bez tlenu.
Najciekawsze jest jednak to, w jaki sposób zajmuje się potomstwem.
 
 
Czołgające się golce żyją w koloniach liczących nawet 300 osobników. Żyją w podziemnych tunelach na półpustynnych terenach wschodniej Afryki, w sposób typowy dla insektów, ale bardzo rzadki w przypadku ssaków. Na wzór pszczół i mrówek tworzą wspólnoty, w których obowiązuje wyraźny podział ról.
"Żołnierze" zabezpieczają wejścia i wyjścia z jamy oraz strzegą wspólnoty przed intruzami. "Robotnicy" pracują nad systemem podziemnych korytarzy, a wszystkimi nimi rządzi "królowa", jedyna płodna samica w całej kolonii. Co 70-80 dni wydaje na świat potomstwo, o które dbają starsi bracia i siostry.
Takie zachowanie bardzo zaciekawiło naukowców, ponieważ akurat golec piaskowy nie wydziela hormonów, które u ssaków odpowiadają za instynkt macierzyński.
Badacze z japońskiego Uniwersytetu Azabu w Sagamihari zaproponowali wytłumaczenie dziwnego zachowania golca w swojej pracy opublikowanej w fachowym piśmie PNAS: tajemnica leży w koprofagii - zjadaniu odchodów osobników własnego gatunku.
Ale golce nie jedzą jakichkolwiek odchodów, jedzą wyłącznie te, pochodzące od królowej. To one zawierają żeński hormon estradiol, który u poddanych wzbudza uczucia rodzicielskie.
Podczas przeprowadzonego eksperymentu naukowego, weterynarze puszczali zwierzętom nagranie płaczu ich potomstwa. Grupa kontrolna, która przed eksperymentem nie jadła odchodów prawie w ogóle nie reagowała. Reagowały wyłącznie te osobniki, które spożywały odchody ciężarnej królowej.
Wniosek: golec piaskowy przenosi instynkt macierzyński poprzez odchody osobników należących do tego samego gatunku.
 
 
Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

welt.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.

Reklama