Ziemia obraca się szybciej niż zwykle, a naukowcy są zaskoczeni

Reklama

wt., 08/09/2022 - 11:36 -- MagdalenaL

Planeta przechodzi obecnie przez jedne z najgorszych katastrof naturalnych w historii. Cóż, mogą one nie być naturalne, biorąc pod uwagę, że zmiany klimatyczne wywołane przez ludzi powodują o wiele więcej kataklizmów. Nowe badania wykazują, że oprócz rekordowych zmian temperatury, Ziemia wydaje się obracać znacznie szybciej niż kiedykolwiek. Ten przyspieszony obrót został odnotowany w czasie o 1,59 milisekundy krótszym niż normalny 24-godzinny okres czasu, w którym mierzymy nasze życie. Chociaż 1,59 milisekundy nie brzmią jak dużo, ten trend może spowodować jeszcze więcej problemów z technologią na całym świecie, jeśli będzie kontynuowany.

Naukowcy wydają się być zdumieni, dlaczego Ziemia kręci się znacznie szybciej niż jeszcze pół wieku temu. Najnowsze dane zostały zebrane 29 lipca, kiedy to odnotowano zmianę o 1,59 milisekundy. Ponownie, to może nie wydawać się teraz dużą różnicą, ale obroty mogą wzrosnąć z czasem, co sprawi, że naukowcy zabiorą sekundę z naszych zegarów atomowych. Zegary atomowe przedstawiają to jak rozwinęliśmy sekundę, która przekształciła się w pomiar czasu. Odczyty zegara atomowego wraz z czasem słonecznym, który mierzy ruch słońca po niebie, są tym, jak powstał okres 24-godzinny. Jednakże, jeśli ta dodatkowa sekunda zostanie zabrana, może to spowodować, że wiele systemów na całym świecie zacznie szwankować.

Może się to wydawać dziwną sytuacją zagłady, która wskazuje na coś tak głupiego jak szał Y2K, ale systemy komputerowe na całym świecie są często uchwalane w pewnych odstępach czasu, a jeśli sekunda zostanie zabrana, to będzie to oznaczać mnóstwo kłopotów. Pomyśl o tym, jak domy mają systemy zraszaczy, które są umieszczone w pewnym odstępie czasu. Jeśli ten system nie rozumie, że sekunda została teraz zabrana w okresie godzinnym, rzeczy mogą stać się zagmatwane. Ludzie mogliby skończyć z przesiąkniętą trawą i umierającymi roślinami. To trochę mniej niepokojąca analogia, ale Ziemia obracająca się szybciej spowodowałaby to wszystko.

Naukowcy pracujący dla firmy Meta stwierdzili, że szybsze kręcenie się Ziemi miałoby szkodliwy wpływ na większość systemów technologicznych, które zależą od 24-godzinnego pomiaru czasu. Stałoby się to „głównym źródłem bólu” dla infrastruktur, które zależały od systemu minut i godzin. Ponownie, sekunda może nie brzmieć jak dużo, ale kiedy w minucie jest tylko 59 sekund zamiast 60, rzeczy mogłyby trochę zwariować dla systemu komputerowego próbującego zrozumieć ten fakt. Umieszczenie czasu byłoby ogromnym bałaganem w tym przypadku.

Nieregularna prędkość wirowania Ziemi może mieć coś wspólnego z biegunami geograficznymi, które znajdują się na naszej planecie. Te bieguny mogą się przesuwać z powodu topnienia polarnych czap lodowych. Wraca to do zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi, ponieważ wiemy, że bieguny północny i południowy zostały mocno dotknięte przez nagrzewanie się planety w sposób, w jaki nie powinna. Możemy mieć kłopoty, jeśli te bieguny nadal będą się przesuwać, a Ziemia będzie się obracać szybciej.

Autor: 
Autor: James Brizuela Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Reklama