Młody przedsiębiorca z Indii zamienia wyrzucone maseczki w trwałe cegły

Reklama

śr., 03/24/2021 - 20:25 -- MagdalenaL

Binish Desai, Recycle Man of India. 

Zdjęcie: CleanAmbassy/Wikimedia Common

Wpadł na pomysł przypadkiem. Pewnego dnia jego najlepszy przyjaciel wetknął gumę, którą żuł, pod ławką w szkole. Ten kawałek gumy przykleił się do spodni Desai. Więc zeskrobał go kawałkiem papieru, zawinął i włożył do kieszeni, żeby wyrzucić po zajęciach. Jednak o tym zapomniał, a kiedy w końcu wyjął go z kieszeni pod koniec dnia, był twardy jak skała. 

W międzyczasie w szkole dowiadywał się, jak wielu ludzi mieszka w slumsach. Postanowił więc, że pewnego dnia zbuduje najtańszy na świecie dom dla tych ludzi, używając cegieł wykonanych z gumy i makulatury. I między innymi właśnie to zrobił. 

Prawie dwie dekady po rozpoczęciu jego historii dokonał kilku wynalazków (w tym P-Block w 2010 roku - cegieł wykonanych z gumy i odpadów papierowych ), zbudował i stracił firmę, założył kilka ośrodków wspierania kobiet wraz z żoną i wymyślił sposoby poprawy wszyscy żyją wokół niego. Firma Desai pracowała ze 106 różnymi rodzajami odpadów, aby stworzyć ponad 180 produktów. Znalazł się nawet na liście Forbes ,,30 Under 30 Asia 2018’’ odnoszących sukcesy przedsiębiorców społecznych. Desai zawsze skupiał się na recyklingu zaniedbanych odpadów.

Teraz jego nowa misja recyklingu jest zainspirowaną odpadami wytwarzanymi w wyniku pandemii koronawirusa. ,,Początkowo wszyscy rozmawiali o tym, w jaki sposób blokada pomogła zmniejszyć zanieczyszczenie, ale mogłem tylko pomyśleć o tym, do czego doprowadzi rosnące zapotrzebowanie na kombinezony i maski PPE’’ - powiedział Binish.

Od kwietnia 2020 roku bada i zamienia wyrzucone maseczki na twarz w cegły. Teraz jego firma Eco-Eclectic Technologies z Gujarat przygotowuje się do komercyjnej produkcji tego produktu. ,,Projekt jest obecnie na etapie komercyjnym, ponieważ mamy już infrastrukturę dla P-Block, a dla wariantu 2.0 dodajemy tylko kilka rzeczy” – tłumaczył. ,,Nowy wariant Brick 2.0 jest mocniejszy i trwalszy, dzięki czemu jest trzykrotnie mocniejszy od tradycyjnych cegieł, przy dwukrotnie większym rozmiarze i połowie ceny. Jest ognioodporny, nadający się do recyklingu i pochłania mniej niż 10% wody’’.

Zaczął od zebrania używanych masek od swojej rodziny i zbadania materiału, z którego są wykonane - włókniny. ,,Wrzuciłem je do wiadra ze środkiem dezynfekującym na dwa dni przed rozpoczęciem pracy. Następnie zmieszałem je ze specjalnymi spoiwami stworzonymi w moim laboratorium’’.

,,Aby sprawdzić wytrzymałość materiału, przeprowadziłem małe eksperymenty z prototypami i zbadałem różne kombinacje spoiw. W przypadku tych cegieł skuteczny współczynnik wyniósł 52% PPE + 45% makulatury + 3% spoiwa’’.

Kiedy już miał prawidłową formułę, stworzył Eco Bins do zbierania odpadów PPE. Skontaktował się z lokalnymi organami i korporacjami miejskimi, aby umieścić pojemniki w Valsad i Surat. Sprawdza również, czy centra handlowe, salony i prywatne szpitale będą zabierać kosze. Desai powiedział: ,,Jesteśmy w trakcie uzyskiwania NOC od Gujarat Pollution Control Board w celu przeprowadzenia masowej zbiórki i recyklingu odpadów’’. Kiedy jego firma zbiera pojemniki pełne masek, najpierw przestrzegają odpowiednich protokołów sanitarnych, a następnie niszczą materiał, łączą go z przemysłowymi odpadami papierowymi pozyskanymi z papierni i mieszają wszystko ze spoiwem. 

Desai planuje rozpocząć produkcję od połowy września. Nowe cegły będą kosztować tyle samo, co P-Block (2,8 € za sztukę). Jego firma już otrzymuje zamówienia wstępne i zapytania od projektantów wnętrz i architektów.

 

Autor: 
Andrea D. Steffen, tłum. Patrycja Kwaśniewicz

Reklama