Naukowcy badają najstarszy wulkan Układu Słonecznego

Reklama

śr., 08/03/2022 - 13:44 -- MagdalenaL

Tajemniczy meteoryt odkryty dwa lata temu na Saharze w Algierii zawiera najstarszą skałę wulkaniczną w Układzie Słonecznym. Znalezisko dowodzi, że już 20 milionów lat przed powstaniem Ziemi w tej części kosmosu były aktywne wulkany.Meteoryt, który odkryto dwa lata temu w Algierii, ma prawie 4,6 miliarda lat i jest uznawany za najstarszą znaną człowiekowi skałę wulkaniczną w Układzie Słonecznym. Erg Chech 002 (EC 002) – jak nazywa się meteoryt – jest ponad 20 milionów lat starszy od Ziemi i około 700 tysięcy lat młodszy od Układu Słonecznego, mówi współautor Harry Becker z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Wiek 4,5666 miliarda lat określono za pomocą tzw. metody manganowo-chromowej, jak pisze międzynarodowy zespół badawczy Ke Zhu z Uniwersytetu w Bristolu w czasopiśmie specjalistycznym Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

W marcu 2021 roku inna grupa badawcza określiła wiek meteorytu na 4,5650 miliardów lat – więc prawie o dwa miliony lat mniej. Wiele fragmentów meteorytu o łącznej wadze prawie 32 kilogramów odnaleziono w 2020 roku na Saharze w południowej części Algierii. Analizy izotopów chromu i tlenu wskazują na to, że EC 200 jest spokrewniony z tzw. brachinitami – grupą meteorytów z wewnętrznej części Układu Słonecznego.

Ze względu na wiek meteorytu współautor Shi-Jie Li z Chińskiej Akademii Nauk wychodzi z założenia, że meteoryt pochodzi od asteroidy – więc z raczej małego ciała niebieskiego – a nie od planety. „Większe planety skaliste są zwykle młodsze”, dodał w oświadczeniu.

Układ Słoneczny ma 4,5673 miliardów lat, mówi Becker, w którego instytucie przeprowadzone zostało datowanie meteorytu. Zespół przypuszcza, że ciało macierzyste EC 200 musiało się zwiększać w ciągu zaledwie kilkuset tysięcy lat. Magma narastała z wnętrza ciała macierzystego i utworzyła kamień wulkaniczny na powierzchni, tworząc nową skorupę. Źródłem ciepła tego wulkanu jest prawdopodobnie rozpad radioaktywnego izotopu aluminium 26 (Al-26).

Supernowa przyczyną znaleziska

Według Beckera ten izotop powstał wskutek supernowej – czyli eksplozji gwiazd. Była już w czasach Układu Słonecznego i połowiczny rozpad gwiazd trwał 700 tysięcy lat.Już wcześniejsze badania wykazały, że odnaleziony na Saharze meteoryt składa się ze zestalonej magmy, a zatem ma pochodzenie wulkaniczne. I podczas gdy znane meteoryty pochodzące ze skorupy protoplanet są zbudowane ze skał bazaltowych, to EC 002 składa się z andezytu. Ten kamień zawiera znacznie więcej dwutlenku krzemu niż bazalt.

Autor: 
Die Welt /Tłumaczenie: Klaudia Tukindorf
Dział: 

Reklama