Czy czas płynie tak samo we śnie jak na jawie ?

Reklama

wt., 06/08/2021 - 22:50 -- MagdalenaL

          © GETTY IMAGES

 

To zależy od snu: jeżeli we śnie mija 10 sekund, w świecie rzeczywistym generalnie również upływa 10 sekund… Chyba, że śniący wykonuje w śnie aktywność fizyczną .

Tak sugeruje badanie opublikowane w 2014 roku przez zespół Daniela Erlachera z Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii.

W rzeczywistości ta kwestia jest mało zbadana, gdyż z technicznego punktu widzenia trudno jest mierzyć czas śnionych zdarzeń. Śniący nie są w stanie określić, kiedy akcja ma miejsce we śnie, a kiedy się kończy. Aby pokonać tę przeszkodę Daniel Erlacher i jego koledzy wpadli na pomysł zwrócenia się do „świadomych marzycieli 

sennych”, czyli osób, które potrafią zdawać sobie sprawę z tego, że są w trakcie śnienia, a nawet potrafią przejmować kontrolę nad swoim snem. To rzadka umiejętność. Według badań świadome sny u danej osoby stanowią średnio tylko od 0,3% do 0,7% snów, które pamiętamy.

Dzięki umiejętności osiągnięcia świadomego śnienia „można zwrócić się do śniących, aby śnili o z góry określonych rzeczach oraz aby zasygnalizowali początek oraz koniec czynności. Miałoby to następować poprzez wykonywanie wielokrotnych ruchów gałek ocznych w lewą i prawą stronę – kiedy podczas snu ciało jest sparaliżowane, faza REM podczas której powstają sny, o których pamiętamy, charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych, które śniący świadomie mogą kontrolować. Te właśnie ruchy oczne mogą zostać zarejestrowane”, tłumaczy Daniel Erlacher.

Zespół badacza zwrócił się do trzech grup składających się z pięciu do ośmiu osób śniących świadomie o wykonanie trzech czynności na jawie, a następnie podczas świadomych snów: liczenie do 30, przejście 30 kroków oraz wykonanie określonych ćwiczeń gimnastycznych.

Wynik? W porównaniu z rzeczywistością naukowcy nie zaobserwowali statystycznie znaczącej zmiany czasu potrzebnego na policzenie do 30 we śnie. Za to okazało się, że chodzenie wymagało 52% czasu więcej we śnie, a wykonanie sesji ćwiczeń gimnastycznych 23% czasu więcej. Według naukowców ta rozbieżność mogła wynikać z „wolniejszych procesów neuronalnych podczas snu paradoksalnego (faza REM)” lub „braku nerwowo-mięśniowej reakcji zwrotnej”. Krótko mówiąc, nasz mózg nie byłby w stanie określić czasu poświęconego na wykonanie tych ćwiczeń

Autor: 
K.B. na podstawie Science & Vie nr 1243 , tłumaczenie: Zuzanna Duda
Dział: 

Reklama