”Polska stawia na zieleń”

Reklama

pt., 07/05/2019 - 18:49 -- Anonim (niezweryfikowany)

Coraz częściej w polskich miastach możemy zauważyć tendencję tworzenia łąk kwietnych. Zazwyczaj znajdują się one w centrum, bądź też na obszarach, gdzie stężenie spalin jest najwyższe np. przy często uczęszczanych, głównych ulicach.

Łąki kwietne stały się jednym z modniejszych sposóbów upiększania architektury urbanistycznej bowiem nie tylko posiadają wysokie walory wizualne ale również przyczyniają się do wygłuszania uciążliwego zgiełku miasta oraz pomagają oczyścić powietrze ze spalin i innych zanieczyszczeń zatruwających środowisko w którym mieszkamy. Są zwłaszcza dobrym rozwiązaniem w walce z niestety niesławnym smogiem, gdyż zatrzymują i wiążą szkodliwe dla ludzi i zwierząt pyły. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu odporne są na suszę, a w trakcie opadów wchłaniają nawet dwa razy więcej wody niż zwykłe trawniki, tak więc są niemal w stu procentach odporne na warunki pogodowe i raz zasiane, powinny rosnąć i kwitnąć same co roku. Te ekosystemy pomagają również stabilizować temperaturę, dzięki czemu można pozbyć się tzw. wysp cieplnych, czyli mocno nagrzanych przez Słońce obszarów miasta. Łąki te parując działają jak gruczoły potowe, ochładzając nieco obszar wokół siebie. Ponadto przyciągają różnorodne owady, które przyczyniają się do zapylania roślin, co jest dobrą wiadomością dla osób, które hodują kwiaty i inne rośliny w ogródkach, na balkonach czy parapetach swoich mieszkań.

W upalne dni są idealnym miejscem, by wybrać się z rodziną na spacer i podziwiać piękno różnorodności roślin tworzących te ekosystemy i zwierząt, które znalazły tam dla siebie dom. Ostoję natury w mieście z betonu, stali i szkła.

 

Autor: 
Katarzyna Malinowska

Reklama