W Arktyce pada plastikowy śnieg

Reklama

czw., 08/22/2019 - 13:19 -- izabela.szkatula

Francusko-szwedzki zespół naukowców przebadał wodę z arktycznego śniegu i odkrył w niej ponad 10000 drobinek plastiku. W mikroplastiku wykrytym w norweskim Svalbardzie stwierdzono obecność m. in. fragmentów opon gumowych, lakieru, farby i włókien syntetycznych. To kolejne miejsce na Ziemi, w którym dokonano takiego odkrycia. Eksperci twierdzą, że tego typu tworzywa sztuczne krążą również w powietrzu, którym oddychamy.

Jakiś czas temu w dokumencie zatytułowanym It is raining plastic opublikowano informację o pozytywnym wyniku badania zawartości plastiku w próbkach wody deszczowej z Gór Skalistych, później pojawiły się tego typu doniesienia z Chin, Iranu czy Francji. Najnowsze wieści mówią o tym, że podobnie rzecz się ma w przypadku lodowców na biegunie północnym. Opublikowany w czasopiśmie „Science Advances” artykuł podaje, że w tamtejszych wodach oraz padającym na tym obszarze śniegu również odnaleziono cząstki mikroplastiku. 
    Informacja ta jest niezwykle niepokojąca, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mowa tutaj o norweskiej wyspie Spitzbergen, uchodzącej za jeden z najbardziej odizolowanych i pozbawionych wpływu człowieka obszarów na Ziemi. To właśnie tam zdecydowano się usytuować Globalny Bank Nasion, służący do przechowywania ziaren wszystkich gatunków roślin jadalnych. Jest to więc jedno z ostatnich miejsc, w których spodziewalibyśmy się odkryć tego typu zanieczyszczenie środowiska. Zjawisko to świadczy o tym, że cząstki mikroplastiku stają się stałym i powszechnym elementem cyrkulacji powietrza.
    Warto dodać, że mikroplastik jest definiowany jako cząstki tworzyw sztucznych, których długość nie przekracza 5 mm. Jego wpływ na zdrowie człowieka z pewnością nie jest obojętny, choć zagadnienie to wymaga dogłębniejszego badania. Badaczka mikroplastiku, Sherri Mason, twierdzi, że z powodu ogromnych ilości tworzyw sztucznych, które oddziałują na nas od momentu narodzin, określenie wszystkich ich wzajemnych powiązań jest niezwykle trudne, Natomiast, jak mówi Mason, „pewne jest, że oddychanie plastikiem nie jest dobre dla zdrowia”, a nasza zależność od plastiku powinna zostać radykalnie zmniejszona, jeżeli chcemy uratować siebie i naszą planetę.
 

Autor: 
Tłum. Kamila Półtorak
Źródło: 

Noizz.pl

Reklama