Aktywiści ekologiczni blokują wejście do budynku Ministerstwa Środowiska, nie zgadzają się z stanowiskiem rządu

Reklama

śr., 08/07/2019 - 14:46 -- Anonim (niezweryfikowany)

Około dwudziestu osób protestuje od rana przed budynkiem Ministerstwa Środowiska w praskiej dzielnicy Vršovice. Z transparentami i flagami symbolicznie blokują wejście do budynku, czterech demonstrantów rozwinęło transparent z napisem „Ministerstwo porażki Richarda Brabca?” na budynku Ministerstwa. Demonstranci są nadzorowani przez policję, wszystko rozwiązują poprzez rozmowy. Urzędnicy Ministerstwa swobodnie wchodzą do budynku.

Wydarzenie organizowane jest przez ruch Extinction Rebellion ČR (XR) i Limity jsme my (My jesteśmy limitami), by w ten sposób zwrócić uwagę na nieodpowiedzialną politykę czeskich władz w sprawie problemów klimatycznych. W ostatnich tygodniach podobnych wydarzeń działaczy ekologicznych było już kilka.

Ulotka protestujących głosi, że na pogarszający się kryzys klimatyczny ma wpływ przestarzała energetyka węglowa w Czechach. Protestujący są zaniepokojeni zatwierdzeniem rozbudowy kopalni Bílina, ich zdaniem zatwierdzenie kontynuowania wydobycia jest w bezpośrednim konflikcie ze zobowiązaniami międzynarodowymi. Emisje dwutlenku węgla zmierzają do ocieplenia o 3 do 6 stopni Celsjusza, wzrost globalnej temperatury o ponad 1,5 stopnia będzie według nich oznaczał trwałą zmianę klimatu i naruszenie stabilności ekosystemu. Apelują zatem do pracowników ministerstwa, aby opracowali strategię prowadzącą do znacznego ograniczenia emisji.

XR to międzynarodowy ruch, którego celem jest przyspieszenie poszukiwań rozwiązań w związku z kryzysem klimatycznym. Punktem wyjścia jest według niego natychmiastowa i zdecydowana zmiana całej gospodarki. Członkowie ruchu uważają, że rządy i samorządy nie są w stanie rozwiązać problemów klimatycznych, ponieważ politycy nie odczuwają poparcia wyborców. Dlatego XR chce, aby problem klimatyczny stał się głównym tematem społeczeństwa.

Chcą mobilizować społeczeństwo poprzez pokojowe i bezpośrednie działania małych grup ludzi, takie jak blokady lub protesty, wyrażające nieposłuszeństwo obywatelskie. Podczas każdego z nich biorą pod uwagę zatrzymania przez policję, a następnie zapłatę grzywny. Organizatorzy zapowiedzieli, że na październik ruch planuje blokadę w kilkudziesięciu miastach, w Pradze ma się ona odbywać 12 października. Ostatnio na przykład trzech działaczy przywiązało się do budynku urzędu rządowego, a w Brnie na Placu Wolności umieszczono trzy symboliczne wisielce.

Wśród żądań ruchu jest ogłoszenie stanu katastrofy klimatycznej, osiągnięcie neutralności węglowej w Europie do 2025 roku czy ustanowienie wiążących prawnie zgromadzeń obywatelskich, w ramach których obywatele mogliby uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących podstawowych kwestii.

 

Autor: 
ČTK/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 

lidovky.cz

Reklama