Ekologia : Zaczęliśmy żyć na kredyt !

Reklama

śr., 08/14/2019 - 15:26 -- Anonim (niezweryfikowany)

Ludzkość nieustannie testuje wytrzymałość Ziemi, a według według danych organizacji "Global Footprint Network", 29 lipca br. wykorzystano już wszystkie naturalne zasoby, jakie Ziemia jest w stanie odnowić w tym roku. Innymi słowy, jeśli chodzi o bieżący rok, przekroczony został "ekologiczny budżet” .

Żeby odnowić zasoby ekologiczne (zużywaną przez ludzi wodę, ziemię, drewno, czyste powietrze), potrzebna by była 1,75 naszej planety, ostrzega organizacja ds. zrównoważonego rozwoju Ziemi. Według jej danych, ciągle ma miejsce nadmierna eksploatacja zasobów a to poprzez wycinkę lasów, erozję gleby, spadek bioróżnorodności, a to poprzez wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.

Dzień przeciążenia Ziemi to średnia wartość przyjęta dla całego świata, bo w zależności od kraju istnieją ogromne różnice. Organizacja ds. ochrony środowiska (WWF) podała do wiadomości, że w Katarze ekologiczne przeciążenie nastąpiło już po 42 dniach, natomiast w Indonezji dopiero po 342.

Obliczenia naukowców pokazują, że gdyby wszyscy żyli jak Niemcy, do odnowy zasobów potrzebne by były trzy Ziemie, a gdyby wszyscy zużywali tyle zasobów co Amerykanie, byłoby potrzeba aż pięć naszych planet.

Projekt, na którym opierają się obliczenia i który determinuje dzień ekologicznego przeciążenia Ziemi jest śladem ekologicznym, który "Global Footprint Network" opracował po to, by przybliżyć ludziom wpływ oddziaływania człowieka na przyrodę.

Ślad ekologiczny prowadzi do funkcjonalnego związku człowieka z tzw. biologicznym potencjałem Ziemi. Zawiera informacje na temat tego, czy ludzie faktycznie zużywają więcej zasobów i produkują więcej odpadów, niż Ziemia może później wyprodukować lub absorbować.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

bild.de

Reklama