W ramach niecodziennego eksperymentu Paryż otwiera pierwszą ulicę „zero waste”

Reklama

wt., 05/14/2019 - 17:48 -- Anonim (niezweryfikowany)

W ramach niecodziennego eksperymentu Paryż otwiera pierwszą ulicę „zero waste”

Paryż właśnie zapoczątkował niecodzienny eksperyment - rue de Paradis w 10 dzielnicy stała się pierwszą ulicą „zero waste”. Inicjatywa ma na celu zachęcenie mieszkańców i przedsiębiorstw do polepszenia ich nawyków konsumpcyjnych, aby zredukować ilość odpadów.

To kolejny krok naprzód w kierunku „zero odpadów”. Podczas gdy w ostatnich latach wzrosła liczba sklepów ekologicznych oraz projektów przeciwko marnotrawstwu, Paryż właśnie otworzył swoją pierwszą ulicę „zero waste”. Droga o długości 500 metrów będzie służyła jako prawdziwe laboratorium. Cel - podsumowanie kwestii związanych z odpadami i próbowanie różnych rozwiązań w celu zmniejszenia ich ilości.

Położona w 10 dzielnicy, pomiędzy dwoma dworcami - Gare du Nord i Gare de l’Est, rue de Paradis została wybrana, ponieważ jest „podsumowaniem miasta”, wyjaśnia w Journal du Dimanche mer dzielnicy, Alexandra Cordebard. Zamieszkuje ją bowiem nie mniej niż 6000 mieszkańców oraz znajdują się na niej szkoły, sklepy, prywatne budynki mieszkalne, ale także firmy, restauracje oraz bary - wszyscy są wezwani do mobilizacji.

Zapomnij o jednorazówkach i stawiaj na rzeczy wielokrotnego użytku

Eksperyment, przeprowadzony wspólnie ze stowarzyszeniem Zero Waste Paris, ma trwać rok i pozwolić na działania na kilku frontach. Aby zmniejszyć rozmiar koszów na śmieci, projekt zachęca do stawiania na sprzedaż luzem i opakowania wielokrotnego użytku, porzucenie plastikowych toreb, a także pożegnanie się ze słomkami i jednorazowymi kubkami. Promowana będzie także segregacja odpadów oraz zainstalowane zostaną zbiorowe pojemniki na kompost.

Przedsiębiorcy są również wzywani do redystrybucji niesprzedanych towarów, a na ulicy wkrótce powinna zostać zainstalowana wspólna lodówka. Inny pomysł, to kieszonkowe popielniczki, które będą rozdawane palącym na ulicy pracownikom w celu uniknięcia sytuacji, kiedy niedopałki trafiają do rynsztoku.

„Chcemy pokazać, że zredukowanie swoich odpadów nie jest niemożliwe i jest niedrogie. Trzeba po prostu mięć chęci”, komentuje dla 20 minutes Loukia Bana, koordynatorka Zero Waste Paris.

Aby pójść dalej, stowarzyszenie planuje zorganizować spotkania teoretyczne, szkolenia oraz warsztaty praktyczne w celu podniesienia świadomości na temat planowanego postarzania produktu czy też dowiedzieć się, jak tworzyć własne kosmetyki. Dla mera 10 dzielnicy celem jest „dostarczenie rozwiązań i prawdziwej świadomości, bez brania udziału w moralizatorskim projekcie”.

 

Redukcja o 10% w ciągu jednego roku

Według raportu opublikowanego na początku 2018 roku, Francja pozostaje bardzo słabo uplasowana w Europie pod względem odzyskiwania odpadów, w szczególności plastiku. Obecnie tylko 22% tych odpadów jest poddawanych recyklingowi. Ale Francja zamierza się poprawić i do 2025 roku odzyskiwać odpady w 100%. Cel uważany za „mało prawdopodobny”, jednakże eksperyment na rue de Paradis mógłby stanowić obiecującą drogę w kierunku redukcji odpadów.

Aktualnie w 10 dzielnicy każdy mieszkaniec wyrzuca nieco ponad 480 kilogramów śmieci rocznie. Celem eksperymentu jest zredukowanie tej ilości o 10%, co daje mniej niż 50 kilogramów na osobę, precyzuje Alexandra Cordebard w JDD. Jeśli rue de Paradis uda się osiągnąć swój cel w ciągu jednego roku, projekt będzie mógł objąć inne ulice, czy dzielnice stolicy.

Projekt ten mógłby także pomóc Paryżowi w osiągnięciu jego własnego celu - zredukowaniu ilości odpadów z gospodarstw domowych o 10% w latach 2010-2020. Pierwsze podsumowanie eksperymentu powinno być sporządzone w grudniu 2019.

Autor: 
Emeline Férard/Tłum. Angelika Liszka
Źródło: 

geo.fr

Reklama