Aplikacja wykrywająca niebezpieczne chemikalia w produktach

Reklama

Obrazek użytkownika koscielniakk
pon., 12/16/2019 - 22:33 -- koscielniakk

Aplikacja Scan4Chem na urządzenia mobilne, którą promuje w Serbii organizacja pozarządowa Alternatywa dla bezpiecznych chemikaliów – ALHem, od niedawna dostępna jest na Google Play i App Store.

Aplikacja umożliwia użytkownikom skanowanie kodów paskowych codziennych produktów celem sprawdzenia, czy w ich składzie nie ma chemikaliów uznawanych przez Europejską Agencję ds. chemikaliów za niebezpieczne dla zdrowia.

Dostawcy, zgodnie z ustawą o chemikaliach, zobowiązani są do podawania informacji, czy w składzie ich produktów znajdują się zabronione chemikalia, jeśli ich ilość przekracza 0,1%.

Jak podano do wiadomości, "aplikacja Scan4Chem umożliwia konsumentom łatwe przesłanie dostawcom zapytania, czy w towarach dostarczanych przez nich na rynek znajdują się sporne substancje. W przyszłości, gdy baza dostawców wzbogaci się o nowe dane, użytkownicy będą mogli niezwłocznie otrzymać informacje, czy dany produkt jest bezpieczny, czy nie. Teraz ważne jest, by jak najwięcej osób przesyłało do firm zapytania dotyczące różnych produktów i otrzymywało od nich pożądane informacje”.

Promocja aplikacji jest częścią projektu realizowanego przez LIFE AskREACH, zrzeszającą 20 organizacji, którym przewodniczy Agencja ds. środowiska naturalnego Niemiec (UBA). W projekcie bierze udział także serbski ALHem- lokalna organizacja zrzeszająca chemików i innych specjalistów mających doświadczenie w zarządzaniu niebezpiecznymi chemikaliami.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama