Apple w końcu przywraca najfajniejszą rzecz w iPhone

Reklama

pt., 08/19/2022 - 10:56 -- MagdalenaL

Nowe wydanie beta właśnie przywróciło funkcję, która zniknęła z iPhone'ów z Face ID w 2017 roku. Wtedy to opcja pokazywania procentu baterii na ekranie została wycofana z iPhone'a X, choć pozostała w innych telefonach wydanych w tym samym czasie, czyli iPhone 8 i iPhone 8 Plus. Teraz wraca, nawet w telefonach z wycięciem w górnej części ekranu.

Aktualizacja z 10 sierpnia (wpis został opublikowany 9 sierpnia):

Choć ogłoszono to dopiero od kilku godzin, nowy wskaźnik procentowy baterii na ekranie głównym iPhone'a wywołuje fale.

Wielu mówi, że nie jest on dobrze wdrożony, jak np. Jose Adorno na 9to5Mac wskazujący na to, że dopóki poziom baterii nie spadnie do 20%, białe tło ikony baterii nie zmienia się, zmienia się tylko liczba wewnątrz niej. To może sprawić, że osoby, które zerkają na stan baterii w pośpiechu zobaczą pełne białe tło i będą myślały, że mają więcej baterii niż w rzeczywistości.

Rozumiem to, ale myślę, że ikona baterii z białymi i czarnymi segmentami, aby dopasować poziom naładowania, wyglądałaby niechlujnie i byłaby trudna do odczytania — czy oznaczałoby to, że cyfry musiałyby być częściowo czarne, częściowo białe, na przykład?

Jak zobaczysz poniżej, nie każdy iPhone z Face ID dostanie tę opcję. To dość oczywiste, że iPhone 12 mini i iPhone 13 mini prawdopodobnie nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby pokazać nową ikonę baterii.

Jednakże pojawiły się ciekawe komentarze na temat braku tej możliwości w pozostałych dwóch iPhone'ach — iPhone XR i iPhone 11. Są one oczywiście wystarczająco duże, więc musi być inny powód. Łączy je to, że są iPhone'ami z wyświetlaczami LCD, a nie OLED. Ciekawy pogląd na ten temat miał utalentowany artysta 3D – Ian Zelbo. Po pierwsze, skomentował on animację, która przechodziła z nowej ikony baterii pokazującej stan naładowania na starą ikonę baterii i sąsiadującą z nią wartość procentową, która pojawia się w Centrum Sterowania.

Następnie podał powód, dla którego nie ma opcji na nowy design w iPhone XR i iPhone 11. „Zakładam, że gęstość pikseli nie jest wystarczająco wysoka”. Myślę, że ma rację. Przecież te telefony mają rozdzielczość 326 pikseli na cal (ppi), podczas gdy iPhone'y z ekranem OLED mają 458ppi lub więcej.

Nie ma mowy, by Apple wprowadziło coś takiego, gdyby czuło, że ekran czyni go nieczytelnym.

Inni komentatorzy wskazują na to, że iPad nie dostał nowej ikony baterii, aby projekt był dopełniony. To prawda, ale jednak na powierzchni ekranu iPada jest dużo miejsca, a nie ma notch’a, więc nigdy nie było potrzeby, aby wymazać procent z ekranu.

Jest jeszcze sporo czasu, zanim iOS 16 trafi do ogólnego obiegu, nawet jeśli kolejne iPhone'y pojawią się wcześniej, niż oczekiwano. Apple może więc podrasować pewne rzeczy w ciągu najbliższych tygodni.

W czym problem?

Problem powstał, ponieważ True Depth Camera System, który znajduje się w górnej części każdego iPhone'a z Face ID i jest powszechnie określany jako notch, oznaczało, że po prostu nie było miejsca, aby wyświetlić ikonę baterii i procent naładowania baterii w liczbach obok niego.

Jeśli lubisz widzieć ten szczegół, tak jak ja, z obecnym oprogramowaniem musisz przesunąć w dół z prawego górnego rogu ekranu, aby go wyświetlić.

Co zrobili inni producenci?

Ponieważ inne telefony również przyjęły notch'a lub inne wycięcia, wiele firm musiało zająć się tym problemem. Wiele z nich zignorowało go, podczas gdy niektóre, takie jak Huawei, umieściły procentową liczbę wewnątrz ikony baterii.

Jakie jest rozwiązanie firmy Apple?

Poszło o podobny wygląd: zamiast pokazywać białą ikonę baterii, która wyczerpuje się do czerni w miarę upływu dnia, w iOS 16 ikona baterii pozostaje całkowicie biała. Ma ona teraz wyraźnie inny kształt, bardziej zwarty i gruby. Ta dodatkowa grubość daje miejsce dla procentowej liczby, która pojawia się na tle baterii i jest wyraźna i czytelna.Czy jest lepiej?

Och tak, jeśli pytasz mnie, to jest to liga do przodu. Jednakże muszę powiedzieć, że nie jest jeszcze całkiem doskonały. Liczba procentowa nie jest pokazana czarno na białym, co byłoby niezwykle łatwe do odczytania, ale jest przezroczysta. Oznacza to, że na ekranie głównym z tapetą z rybą błazenkiem, zielone tło nie jest całkowicie czytelne.

Jest to charakterystyczne dla subtelnych projektów Apple, ale chciałbym zauważyć, że byłoby to jeszcze lepsze, gdyby było mniej szczegółowe i gdyby liczba wewnątrz była czarna.

Kolor zmienia się w zależności od stanu, więc świeci na zielono podczas ładowania, na przykład.Kiedy dostanę aktualizację?

Jeśli posiadasz odpowiedniego iPhone'a, to wygląda na to, że pojawi się ona w kolejnej publicznej becie iOS 16. Wchodzisz w Ustawienia, Bateria i następnie włączacie Procent baterii.

Czekaj, „odpowiedniego iPhone’a?”

Zgadza się. Oczywiście, musi to być telefon zgodny z iOS 16, ale skoro tak to każdy iPhone z Face ID nie ma problemu. Wygląda jednak na to, że jest ona dostępna tylko na niektórych iPhone'ach. Te wydają się zależne od dostępnego miejsca obok notch'a. Tak więc musisz mieć iPhone X, iPhone XS albo iPhone XS Max, ale nie iPhone XR. iPhone 11 ma taki sam rozmiar ekranu jak XR, więc to może być powód, dla którego nie będzie to dostępne na tym telefonie, lub może to być spowodowane tym, że XR i 11 mają ekrany LCD zamiast OLED.To właśnie przestrzeń o tym decyduje na iPhone 12 i iPhone 13, wszystkie telefony z tych serii mają go oprócz iPhone 12 mini i iPhone 13 mini.

Ponieważ nie ma opcji mini spodziewanej dla iPhone 14, wydaje się pewnym, że opcja ta będzie dostępna na wszystkich nowych iPhone'ach wydanych tej jesieni.

Autor: 
David Phelan /Tłumaczenie: Anna Bołtruczuk

Reklama