Naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób smartfon wpływa na wydajność mózgu

Reklama

śr., 08/21/2019 - 11:25 -- izabela.szkatula

Korzystanie z telefonu komórkowego w celu odwrócenia uwagi od rozwiązywania problemów nie pomaga mózgowi w „ponownym uruchomieniu”, ale wręcz przeciwnie, prowadzi do jeszcze większego wyczerpania zasobów intelektualnych, pisze portal Eurekalert.

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Rutgers University (USA) po eksperymencie z 414 studentami. Tworzyli anagramy 20 zestawów liter - dziesięć przed i po przerwie.
W pozostałej części uczestnicy musieli zdać test - dokonać trzech zakupów w sklepie, spełnić określony budżet, a następnie uzasadnić wybór. Członkowie różnych grup wykonywali to zadanie na smartfonie, komputerze lub na papierze. W grupie kontrolnej nie było przerwy.
Wyniki eksperymentu pokazały, że uczestnicy korzystający ze smartfonów musieli spędzić 19% więcej czasu niż inni, aby ukończyć testy. Co więcej, ich wynik był gorszy - rozwiązali 22% mniej zadań niż przedstawiciele innych grup.
Naukowcy sugerują, że rozproszenie uwagi przez telefon jest szkodliwe dla skupienia uwagi użytkownika na innych kwestiach.
„Smartfony mogą mieć taki efekt, ponieważ nawet jedno spojrzenie na ekran prowadzi do przemyśleń na temat sprawdzania wiadomości, komunikowania się z ludźmi lub znajdowania stale aktualizowanych informacji. W przypadku innych gadżetów - laptopów lub komputerów domowych - jest to mniej zauważalne”, powiedział jeden z nich. 
 

Autor: 
ria.ru/Tłum. A.G.
Źródło: 

ria.ru

Reklama