Zmiany w Facebooku i Instagramie: platformy Meta będą przypominać TikTok

Reklama

pon., 07/25/2022 - 13:02 -- MagdalenaL

Meta dostraja aplikacje Facebook’a oraz Instagrama tak, aby bardziej przypominały ich rywala – TikToka. Zmiany pokazują, za jak poważnego rywala dla ich platform właściciele Mety uważają TikToka.W ten czwartek Instagram ogłosił, że od teraz każde nagranie dłuższe niż 15 minut będzie konwertowane na Reel. Jeśli nagranie jest opublikowane przez konto publiczne, zostanie także dodane do algorytmów reklamujących firmę i poleci innym użytkownikom. W 2020 Instagram wprowadził Rolki na terenie Stanów Zjednoczonych, co odebrano jako kopię formatu charakterystycznego dla TikToka – krótkich filmików.

W przypadku Facebook’a firma rozdziela dotychczasowe tradycyjne Nowości na iOS oraz Androidzie. Użytkownicy będą od razu przeniesieni do zakładki „Strona główna”, gdzie, jak powiedział CEO Mark Zuckerberg, ich ‘maszyna odkrywca’ będzie promować treści, które uważa, że powinny interesować danego użytkownika. Użytkownicy

Facebooka będą mieć dostęp do chronologicznie zorganizowanych postów znajomych oraz obserwowanych stron, przechodząc ze Strony Głównej do zakładki „Feeds”.

W lutym Zuckerberg oznajmił zespołowi zajmującemu się Metą, że firma staje przed „niebywałą konkurencją” ze strony TikToka. „Chcąc wybrać, jak spędzimy wolny czas, dostępnych jest wiele opcji, a aplikacje takie jak TikTok rosną w zastraszającym tempie,” powiedział Zuckerberg w czasie spotkania firmowego, co wynika z raportu opublikowanego przez Bloomberg.

W ostatnim kwartale 2021 roku Facebook zanotował pierwszy w jego historii spadek liczby użytkowników.

Natomiast TikTok ma więcej miesięcznych użytkowników z generacji Z niż Facebook i Instagram razem wzięte, na co wskazuje analiza z listopada 2021, przeprowadzona przez Insider Intelligence. Biznes reklamowy również kwitnie i choć jest znacznie mniej pokaźny niż imperium reklam stworzone przez Metę, to już przejął Twitter oraz Snapchat.

Członkowie zespołu Meta odmówili komentarza, gdy dziennikarze z Insidera zapytali, czy zmiany wprowadzone na Facebook’u oraz Instagramie są celową kopią TikToka.

Autor: 
Isobel Asher Hamilton /Tłumacz: Natalia Majdak

Reklama