Komisja Europejska pozywa Apple za nadużycie pozycji dominującej

Reklama

ndz., 05/02/2021 - 10:46 -- MagdalenaL

Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko Apple. Gigant technologiczny nadużywa swojej dominującej pozycji w App Store i tym samym narusza europejskie prawo - tak wynika z dochodzenia, które Bruksela wszczęła po skargach ze strony Spotify.

W marcu 2019 roku Spotify złożyło skargę do Komisji Europejskiej przeciwko Apple. Według Spotify Apple sprawia, że ​​subskrypcje w App Store są zbyt drogie, firma regularnie blokuje aktualizacje Spotify, a zasady App Store nie mają zastosowania do własnych aplikacji Apple.

Spotify nie może oferować subskrypcji za pośrednictwem App Store, nie płacąc Apple od 15 do 30 procent przychodów. Także firma nie może reklamować się w App Store, podczas gdy Apple robi to dla swojej aplikacji muzycznej Apple Music.

Następnie Komisja Europejska ogłosiła dochodzenie. Bruksela stwierdziła teraz, że Apple służy jako strażnik i monitoruje, które aplikacje uzyskują dostęp do App Store, ale firma jest również bezpośrednim konkurentem różnych aplikacji z własnymi usługami.

„Narzucając surowe zasady, które penalizują konkurencyjne usługi muzyczne, Apple pozbawia konsumentów taniej transmisji strumieniowej muzyki i wprowadza zakłócenia na rynku” - powiedziała komisarz UE Margrethe Vestager.

Apple odpowiada, że ​​argument komisji jest dokładnie „przeciwieństwem uczciwej konkurencji”. Firma technologiczna twierdzi, że jest dumna z roli, jaką odegrała w rozwoju Spotify w największej usłudze strumieniowego przesyłania muzyki na świecie. „Spotify nie płaci Apple prowizji od 99 procent swoich użytkowników”. Ponadto Apple uważa, że ​​zakaz reklamy ma sens. „Żaden sklep na świecie nie zezwala na reklamowanie alternatyw”. Dlatego Apple również uważa, że ​​Spotify chce korzyści, ale nie obciążeń App Store.

Akt oskarżenia Komisji to pierwszy krok w kierunku ewentualnej grzywny dla Apple. Jeśli Apple zostanie skazany, może to wpłynąć na model zysków firmy.

Autor: 
Tłumaczenie: Iryna Ivanova

Reklama