To nie Apple Store. To Meta Store

Reklama

ndz., 05/08/2022 - 00:17 -- MagdalenaL

W poniedziałek Meta zapowiedziała powstanie Meta Store, który będzie pierwszą próbą sprzedaży fizycznej produktów firmy – w tym zestawu słuchawkowego Quest 2 do wirtualnej rzeczywistości oraz urządzenia do wideorozmów Portal – bezpośrednio konsumentom.

 

W sklepie będzie można również obejrzeć wersje demonstracyjne inteligentnych okularów Ray-Ban Stories, które zostały opracowane we współpracy z firmą Ray-Ban, ale klienci, którzy będą chcieli je kupić, zostaną w tym celu przekierowani na stronę internetową Ray-Ban – poinformowała Meta.

W przeciwieństwie do np. Apple Store, na razie będzie tylko jeden Meta Store i będzie się znajdował w kampusie firmy w Burlingame w Kalifornii (konkretnie przy 322 Airport Boulevard).

Meta jest najświeższą dużą firmą technologiczną, która otworzyła sklep detaliczny, aby zaprezentować swój sprzęt. Google otworzył taki sklep w Nowym Jorku w zeszłym roku. Microsoft zamknął swoje 83 sklepy w 2020 roku, ale kilka z nich przekształcił w „centra doświadczeń” i rozpoczął w nich sprzedaż produktów w 2021 roku. Z kolei firma Apple od lat traktuje setki sklepów jako kluczowy element swojej działalności.

Jak poinformowała Meta, sklep zostanie otwarty 9 maja. Jest to po części próba zapoznania konsumentów z planami firmy dotyczącymi tak zwanego „metawersum” – koncepcji science fiction, która przewiduje, że będzie to immersyjna wersja internetu, na którą firma wydała w zeszłym roku miliardy dolarów za pośrednictwem Facebook Reality Labs.

W poniedziałkowym wpisie na blogu Meta napisała, że sklep będzie pozwalał na demonstrację różnych produktów i będzie zawierał przestrzeń VR, w której klienci będą mogli wypróbować takie aplikacje, jak Beat Saber i Real VR Fishing. Te demonstracje VR będą wyświetlane na ogromnym, zakrzywionym ekranie LED w sklepie, aby inni mogli je zobaczyć.

„Meta Store pomoże ludziom zrozumieć, w jaki sposób nasze produkty mogą stać się bramą do metawersum w przyszłości” – powiedział na blogu szef Meta Store Martin Gilliard.

Ponieważ sklep będzie działał na terenie firmy Meta, da to ich pracownikom „więcej możliwości testowania i utrzymywania doświadczeń klientów w centrum naszego rozwoju" – powiedział Gilliard.

Meta jest liderem na niewielkim, ale szybko rosnącym rynku zestawów słuchawkowych VR. Firma IDC, zajmująca się badaniem rynku technologicznego, szacuje, że w 2021 roku dostarczono prawie 11 milionów zestawów słuchawkowych VR, co stanowi 96-procentowy wzrost w porównaniu z 5,6 milionami zestawów dostarczonych rok wcześniej – powiedział Jitesh Ubrani, kierownik badań. Urbani uważa, że Quest 2 firmy Meta stanowił 80% tych dostaw w zeszłym roku.

Nie jest jeszcze jasne, czy Meta planuje rozszerzyć działalność Meta Store poza Burlingame, podobnie jak uczyniła to firma Apple w 2001 roku, otwierając sklepy Apple Store na całym świecie. Rzecznik prasowy Mety powiedział, że firma nie ma żadnych informacji na temat otwarcia kolejnych sklepów poza tym pierwszym.

Autor: 
Rachel Metz / tłum. Kamila Kula

Reklama